top of page

Jak jsme se tak trochu vydali do Japonska (30.10. - 3.11.)

Týden jsme zahájili hrou Riskuj!, kterou si pro nás připravili Bára, Ema a Josef v rámci Studovny. Rozdělili jsme se do týmů a v nich jsme si vybírali otázky z okruhů, které se Kokošky týkají: Založení Kokošky, Učitelé, Josef a Zlaté momenty. Připomněli jsme si tak vše možné i nemožné a dost se u toho nasmáli. Moc organizátorům děkujeme! V rámci třídnické hodiny jsme si povídali o laskavosti. Co to je, jak to vypadá, když je někdo laskavý a že je potřeba, abychom byli laskaví i k sobě. Taky jsme začali plánovat, co bychom mohli v rámci Týdnu laskavosti udělat pro ostatní. Po přestávce jsme se vrhli na nový Projekt, tentokrát jsme opustili dějepisná témata a ponořili se do fyziky. Agnes pro nás připravila tři stanoviště s různými úkoly, na kterých jsme se postupně ve skupinkách prostřídali. Na prvním z nich jsme zkoušeli, jestli dokážeme těžkou krabici plnou knih zvednout jednou rukou na lavičku nebo židli. Na druhém, jestli dokážeme zvednout kilo mouky do výšky deseti centimetrů jen jedním prstem a na třetím, jestli dokážeme těžkou krabici plnou knih posunout o metr také jedním prstem. Nejdřív jsme vše zkoušeli bez pomůcek, pak s nimi a zkoumali, kdy šel zadaný úkol splnit jednodušeji a kdy to potřebovalo více síly. Vše jsme porovnávali a zaznamenávali do pracovních listů. Postupně jsme tak objevili, jak fungují jednoduché stroje a v čem nám tedy může nakloněná rovina, páka, kladka a kolo pomoci.

Další den se Kokoška naplnila různými bytostmi. Místo Pand a Axolotlů se na ranním kruhu setkali duchové, čarodějnice i čarodějové, trolové a další. Místo obvyklého zpívání jsme si povídali o Dušičkách a Halloweenu, jak v nich vidíme rozdíl a co se slaví u nás. Také jsme si povídali o rozdílu mezi duší a duchem, a jak vůbec tyto svátky vznikly. V matematice se čtvrťáci pustili do tvorby vlastních tangramů, což nebylo vůbec jednoduché. Museli přesně měřit, rýsovat i stříhat, ale všem se to povedlo. Páťáci se mezitím věnovali měření různých věcí ve třídě, zkoumali desetinná čísla a počítali s nimi. A pak nás čekala halloweenská party s Magdou a tradiční lovení jablek.

Ve středu jsme na projektové téma navázali a spolu s Lenkou si vytvořili další stroj. Měli jsme na výběr různé a my si vybrali ruční katapulty z ruliček od papíru. Pak jsme pro Pandy vytvářeli na dvoře velké dopravní hřiště, které jsme si pak všichni zkoušeli na svých skejtech, bruslích a koloběžkách. Někteří dokonce měli i autíčka na dálkové ovládání. Bylo to moc príma a my zas mohli vyzkoušet kolo v praxi.

Čtvrteční češtinu jsme zahájili opakováním slovních druhů, u kterého se ukázalo, že jsme ledacos zapomněli. Navzájem jsme se ale podpořili a dohromady dali příklady ke všem z nich. Pak jsme se rozdělili do skupinek, ve kterých jsme dostali za úkol porovnat pomocí vennových diagramů Halloween, Dušičky a mexický svátek Día de los Muertos. Abychom to dokázali, každý ze skupinky se stal expertem na jeden z těchto svátků. Přečetl si zadaný text a v expertních skupinkách vybíral nejdůležitější informace. Tyto informace předal své původní skupince, a tak jsme byli schopni vytvořit své diagramy. Na závěr jsme vytvářeli jeden společný na tabuli. Místo matematiky přišla Klára, starší sestra Mikyho, a vyprávěla nám o své návštěvě Japonska. Viděli jsme spoustu fotek, prozkoumali mince, a dokonce ochutnali i suši! Při informatice jsme tentokrát pracovali bez počítačů. Emil má totiž pro nás přichystané úkoly i v pracovních sešitech. Zkoušeli jsme sbírat různé předměty podle zadání v policích.

Pátek utekl jako voda. V matematice jsme si zopakovali různé rovinné útvary a pak jsme je zkoušeli modelovat pomocí papíru, dřívek nebo geoboardu. V češtině se páťáci dále věnovali skladebním dvojicím, podmětu a přísudku. Čtvrťáci mezitím popustili uzdu fantazii při vymýšlení, jak to dopadlo s Radovanem, který vlezl do batohu určeném pro tombolu.15 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page