
4 hod
200 amerických dolarů
Jak se učíme
Výuka:
V Kokošce začínáme každé ráno v kruhu, při kterém si povídáme i nasloucháme, zpíváme a hrajeme různé hry. Písničky a hry přinášejí nejen učitelé, ale hlavně samy děti. Ladíme se mezi sebou i na nový den.
Přestože v Kokošce nezvoní, řídíme se rozvrhem hodin. Průběh vyučování přizpůsobujeme aktuálnímu vývoji a potřebám skupiny.
Ve školním roce 24/25 se učíme se ve čtyřech třídách:
1. ročník, 3. ročník, 5.-6. ročník a 7.-8. ročník.
Vzhledem ke stylu výuky a prostorovým možnostem je nás v každé třídě maximálně třináct žáků.
1.- 4. ročník
Ranní kruh:
V Kokošce začínáme každé ráno v kruhu, při kterém si povídáme i nasloucháme, zpíváme a hrajeme různé hry. Písničky, otázky i hry přinášejí nejen učitelé, ale i samy děti. Ladíme se mezi sebou i na každý nový den. Někdy společně zkoumáme kokoščí hodnoty a řešíme situace, které přináší naše vzájemné soužití. Jednou za čtrnáct dní se potkáváme s našimi staršími spolužáky z druhého stupně, přemýšlíme nad různými tématy a plánujeme společný program.
Obvykle se učíme ve třech výukových blocích, zpestřených půlhodinovou přestávkou venku a obědem. Děti tak během týdne projdou matematikou, češtinou a angličtinou, které doplňuje projektová výuka. Od třetí třídy se žáci seznamují s informatikou. Ve středu se děti vydávají za dobrodružstvím na expedice.
Velký důraz klademe na rozvoj vztahů v kolektivu a v celé komunitě rodičů a učitelů. Soustředíme se na kvalitní pracovní prostředí, které je v souladu s našimi hodnotami. Děti se spolu učí vycházet a pracovat i přes osobnostní jinakosti, různé zájmy nebo aktuální potřeby. Snažíme se, aby každý Kokošák cítil odpovědnost za sebe, své vzdělávání a vnímal potřeby své i druhých. Jsme přesvědčeni, že zaměření se na vzájemné vztahy a důsledné řešení náročnějších situací (které přicházejí bez ohledu na typ vzdělávacícho zařízení), je základním stavebním kamenem k efektivnímu vzdělávání. Někdy se zdá tato cesta zdlouhává, ale už mnohokrát jsme se v praxi přesvědčili, že stojí za to po ní jít.
Vyučováné předměty
Český jazyk
Ve výuce vycházíme z principů kritického myšlení, soustředíme se na čtení s porozuměním a komunikační dovednosti, v mluveném i psaném projevu. Pravidelně zařazujeme dílny čtení i psaní, i tímto podporujeme myšlení v jazyce. Čtení podněcujeme přítomností knih ve třídách, společným i vzájemným čtením si mezi ročníky. V současné době využíváme pracovní učebnice nakladatelství Hanami, které kladou důraz na komunikační přístup k výuce jazyka. Od první do třetí třídy s dětmi píšeme vázaným písmem, od čtvrté třídy se seznamujeme s písmem Comenia Script.
Matematika
Matematiku učíme dle metody profesora Hejného, která podporuje individuální rozvoj matematických představ dle momentální úrovně dítěte. Je založena na radosti z objevování různých matematických prostředí využívající velké množství hravých pomůcek. Další důležitou součástí je vzájemné sdílení strategií a skupinová práce. Jednotlivá prostředí obvykle vycházejí z každodenního života dítěte.
Angličtina
Angličtinu vyučují naše externistky Magda a Petra. Na prvním stupni kladou důraz především na mluvený projev a hravou formou ukazují dětem jak se angličtiny nebát, ale užívat si ji.
Projekt
V rámci Projektu zkoumáme svět kolem sebe. Ve čtrnáctidenních blocích se učíme pokládat otázky, přemýšlet nad nimi a společně hledat odpovědi. Procházíme tak tématy o přírodě, člověku a společnosti, o nás a našem místě ve světě. S tématy projektů spojujeme i expedice, kdy se je vydáváme zažít i mimo Kokošku.
Kreativní středy
První středu v měsíci se setkáváme napříč ročníky při Kreativních středách. Děti si vybírají svůj hlavní obor z oblasti hudebky, výtvarky, tvoření, dramaťáku nebo pohybu, ve kterém se celé pololetí rozvíjejí. Po obědě si pak vybírají z kratších seminářů, aby vyzkoušely i jiné oblasti. Výchovy jsou ale i každodenní součástí našeho vyučování nebo kruhů.
Jak vypadá den na prvním stupni?
8.30 - 8.45 Scházíme se v prostorách Kokošky.
8.45 – 9.00 Ranní kruh, povídání, zpívání, společné hry a naladění se na nový den.
9.00 – 13.45 Učíme se podle rozvrhu, a tak jak je zrovna třeba. Z učebnic, pracovních listů. Samostatně, ve dvojicích, skupinkách i společně.
12:00 - 12:30 oběd
Za každého počasí trávíme velkou přestávku venku
13.45 -16.30 družina (pátek jen do 15:00) - pro celou Kokošku
14.00 - 18.00 je každý pracovní den otevřená Oratoř, kde také mohou zájemci trávit svůj volný čas a využívat nabídky Salesiánského centra.
5.-8. ročník
Každý den začínáme ranním kruhem, na kterém se vzájemně ladíme na učení, povídáme si a nasloucháme si, nebo řešíme různé situace, které přináší naše společné soužití v Kokošce. Jednou za 14 dnů se setkáváme na společném kruhu s našimi spolužáky z 1. stupně a každé 2. pondělí máme společné druhostupňové kruhy .
Naše výuka staví na pedagogickém konstruktivismu, který klade důraz na aktivní roli žáků. Učitel zde nepředstavuje pouze zdroj informací, ale spíše průvodce a facilitátora, který pomáhá žákům objevovat a tvořit vlastní znalosti. Důležitým prvkem je zapojení žáků do procesu hodnocení, a to formou vrstevnického (peer) hodnocení a sebehodnocení. Tím žáci získávají hlubší porozumění tomu, co se učí, a rozvíjejí své schopnosti reflektovat vlastní pokrok.
Plánování a výuka jsou úzce spojeny s formativním hodnocením, které pomáhá reagovat na potřeby žáků v reálném čase. Flexibilně upravujeme obsah, metody i tempo výuky tak, aby byly efektivní pro všechny žáky. Formativní hodnocení navíc žákům poskytuje průběžnou zpětnou vazbu, která je motivuje k dalšímu rozvoji.
Vedle znalostí klademe důraz na rozvoj klíčových kompetencí. Zároveň se zaměřujeme na rozvoj KoKoŠčích hodnot.
Ve škole dbáme na symetrickou komunikaci, která je respektující a nezraňující. Učitelé i žáci spolu komunikují jako partneři, čímž se vytváří bezpečný prostor pro efektivní učení, protože pouze v atmosféře důvěry mohou žáci plně rozvíjet svůj potenciál.
Matematiku se učíme i ve vyšších ročnících podle metody prof. Hejného, https://www.h-mat.cz/.
Pro kvalitní výuku českého jazyka využíváme více studijních zdrojů. V týdnu jsou vyhrazeny 3 hodiny pro anglický jazyk, z čehož jedna hodina je věnovaná anglické konverzaci.
Výuka dalších předmětů probíhá v tzv. blocích. Přírodovědná část zahrnuje fyziku, chemii a přírodopis. V bloku společnost se děti zabývají dějepisem, zeměpisem a výchovou k občanství.
Stěžejním předmětem je Výchova k občanství do které je průřezově zařazována kromě dějepisu a zeměpisu také multikulturní, mediální a environmentální výchova či globální rozvojové vzdělávání. Při výuce pracujeme badatelsky, uplatňujeme principy zážitkové pedagogiky a kritického myšlení. Ve výukovém bloku Společnost se nedělíme na ročníky, ale pracujeme společně, kooperativní a vrstevnické učení je pro nás klíčové. Rádi pracujeme s dokumentárním filmem, který přibližuje aktuální společenské problémy a inspiruje žáky k zájmu o svět kolem sebe.
V odpoledním vyučování je zařazena hodina studovny, při které si děti zpracovávají svá vlastní témata. Pedagog pomáhá s výběrem oblasti a s realizací záměru.
Kromě běžné uživatelské práce s výpočetní technikou jsme do výuky začlenili i předmět infromatika. Žáci též pravidelně navštěvují workshopy nedalekého DDM Prosek, kde si zkouší základy robotiky, 3D tisk a další.
Středy se snažíme mít jinak než ostatní dny. Zařazujeme poznávací výpravy, fyzikální nebo jazykové dny a kulturní akce. Expedice navazují na výuku ve škole a prohlubují ji. Jedna středa v měsíci je nově věnovaná tzv. výchovám. Kokošáci si vybírají z pestré nabídky sportovních, výtvarných a hudebních aktivit.
Vzdělávací výstupy:
Naše materiály a výstupy zařazujeme do portfolií, která tvoříme a vedeme také elektronicky. Ta nám pak slouží k dalšímu učení, sledování pokroku i jako opora při tripartitách. Portfolia jsou zároveň podkladem pro naše pololetní přezkoušení.
Pro lepší orientaci ve výuce a informovanost jsme vytvořili tzv. kokopisník. Do něj si zakládáme učební plány na každý měsíc, (sebe)hodnocení, výzvy a zkrátka vše, co je zrovna potřeba nezapomenout. Každý ročník má svůj vlastní formát odpovídající dané věkové kategorii.
Jak vypadá den na druhém stupni??
8.30 - 8.45 Scházíme se v prostorách Kokošky.
8.45 – 9.00 Ranní kruh, povídání, hry a naladění se na nový den.
9.00 – 13.45 Učíme se podle rozvrhu, a tak jak je zrovna třeba. Z učebnic, pracovních listů. Samostatně, ve dvojicích, skupinkách i společně.
10:30 - 11:00 Za každého počasí trávíme velkou přestávku venku
12:30 - 13:00 oběd
14:00-14:45 - 2x týdně odpolední vyučování
Garant vzdělávání
Nejsme akreditovaná základní škola. Většina našich dětí je zapsaná v režimu individuálního vzdělávání
pod Základní školou Na Dědině s.r.o., se kterými spolupracujeme. Tato škola také dětem vydává vysvědčení formou slovního hodnocení.