top of page

Jak jsme objevovali

V posledním týdnu věnovaném moři jsme se změnili v objevitele nových zámořských světů. Nejprve nás čekala skupinová stopovačka po Salesiánském centru inspirovaná čtyřmi velkými mořeplavci. Těmi byli Kryštof Kolumbus, Vasco da Gama, Amerigo Vespuccim a Fernão de Magalhães. Informace a odpovědi na otázky si ale musel zapsat každý sám. Po obědě nás čekal i testík, abychom se podívali, jaké informace nám v hlavě zůstaly. Ve čtvrtek jsme si ukazovali, jak vypadaly mapy předtím, než Kolumbus (znovu)objevil Ameriku a povídali o životě a cestě Marca Pola. Starší povídání o něm doplnili parádními ilustracemi. V pátek jsme téma mořeplavců uzavřeli při skupinové práci, kdy jsme přemýšleli, co, či kdo, putovalo z Ameriky k nám, a co naopak z Evropy do Ameriky, a jak nás to všechno až do dneška ovlivnilo. Co bychom dělali bez kakaa, rajčat nebo brambor? A Indiáni bez koní? Na objevitele, i když ne zámořské, jsme si zahráli i později. Vypravili jsme se totiž na lov kešek v okolí školy! Bodové skóre měly obě skupiny velmi vyvážené. Nejtěžší bylo orientovat se v mapě, ale ta radost z nalezených kešek vyvážila námahu.

A samozřejmě jsme se i učili. Druháci v češtině procvičovali bě, pě, vě mě. Zkoušeli přepisy i diktáty celých vět, třeťáci se pustili do vyjmenovaných slov po V, při tom si zopakovali slova příbuzná, kořen slova a poznávání předpon, čtvrťáci pokračovali ve vzorech podstatných jmen ženského rodu a páťáci se naučili poznat druhy přídavných jmen a psát jejich koncovky.

V matematice druháci a třeťáci procvičovali řady násobků, násobilku, ti starší indické písemné násobení, mladší hledali cestu bludištěm pouze po daných násobcích. Hráli jsme si také se zápisem a znázorněním v prostředí Autobusy. Přemýšleli jsme o možných zápisech děje trasy. Třeťáci to pak měli ztížené o rozlišení cestujících na muže a ženy. Čtvrťáci a páťáci si také udělali stejný pracovní list na indické násobení jako třeťáci. Je hezké vidět, jak jim to jde každým rokem lépe a rychleji. Krom toho velcí dále zkoumali úhly nejen na ciferníku, ale i na svém těle. A také plnili jednu pořádnou výzvu, kdy měli co nejdéle vydržet v sedě opření o zeď tak, že se jí dotýkali jenom zády a lýtka a kolena svíraly pravý úhel. A i když všichni statečně bojovali, nejdéle vydržel Tomík. Hurá!

Nejvíce jsme se ale z celého týdne těšili na Noc s Andersenem! Sešli jsme se v pátek v pět hodin. Pro zahřátí ve velké zimě a vánici jsme si zahráli hru na obchodní lodě. Vyplouvali, vybíhali jsme z přístavu a podle čísla, které nám padlo na kostce jsme se museli přizpůsobit počasí nebo životní situaci. Například, když jsme hodili dvojku, polámalo se nám kormidlo a museli jsme běžet pozadu, když čtyřku, tak jsme měli přetíženou loď a museli jsme běžet s těžkým polenem. Cílem bylo shromáždit co nejvíce obodovaných kartiček z devíti přístavů a získat co nejvyšší součet a tím i zámořské bohatství. Naštěstí jsme si pak odpočinuli a rozmrzali u výborných pizz, objednaných k večeři.

Pak už malí odešli z družiny do Kokošky do své třídy. Tam jsme si ze šátků a mušliček stvořili rozbouřené moře. Společně jsme si pak postupně četli a pouštěli pohádku Malá mořská víla a hodně si i o ději povídali. Z průhledných barevných fólií a ofocené lodě jsme si dokreslili svůj mořský svět. Starší mezitím v družině poslouchali příběh o potopených benátkách a pak si je vytvořili. Kdo už měl dotvořeno, mohl si chvíli číst knížku, kterou si přinesl, nebo si vybrat jednu z mnoha knížek, které nám přinesla Anežka. Největší úspěch měla Velká kniha o čůrání! A pak jsme společně hráli dánskou verzi Městečka Palerma a vyprávěli si různé, i trochu strašidelné, příběhy.

Pak už nás čekala jen společná krásná pohádka na usínání Píseň moře. Byla to pohádka o tom, že i když je někdy náš smutek k neunesení, musíme ho přijmout. Protože pokud své srdce uzavřeme, můžou nás potkat krásné věci, ale radost z nich mít nebudeme. Ráno, po úklidu a společné snídani, jsme se už rozutekli domů. Byl to krásný zážitek.

Už teď se těšíme, co nás bude čekat příští týden, že by jarní ptačí zpívání?
31 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page