top of page

Vzácná návštěva

Popáté od prvňáčků


Další týden začal pěkně společnou prací všech kokošáků na pravidlech. Nejprve ve skupinkách, ve kterých vždy byl zástupce jedné třídy, děti navrhovaly pravidla, povídaly si o tom, co je podle každého z nich důležité v pravidlech mít, v dalším kole se spojily vždy dvě skupinky dohromady a snažily se vzájemně svými názory obohatit. Pak už jsme se sešli všichni v kobercovce nad velkým papírem, kde jsme se snažili naše nápady přetvořit do společné myšlenkové mapy pravidel. Nakonec měl každý pět hlasů, které mohl rozdělit mezi zapsané návrhy pravidel. Starší šli na oběd a my jsme si s prvňáčky ještě povídali, jak se jim se staršími pracovalo, jestli je starší vyslechli, dali jim prostor, jestli jim pomáhali. Spolu s Chumlíkem jsme si také později o pravidlech na jeho oživlé půdě četli a povídali.

V úterý jsme se přidali ke starším do rozpisu služeb uklízení v Kokošce. Je moc hezké, jak se prvňáčci zapojují do chodu Kokošky a starší na oplátku často chodí k nám do třídy hrát si a povídat, po kolenou, aby nevyčnívali.

Také jsme si dávali razítka do kalendáře v Kokopisníku, učili jsme se při tom dny v týdnu a počty týdnů v měsíci, trochu i měsíce v roce a roční období. Povídali jsme si, co máme kdo na kterém ročním období nejraději a složili jsme si skládanku dráčka, protože tak foukalo a začal podzim. Později jsme si povídali o ovoci, přemýšleli jsme, které kdy dozrává a samozřejmě i o tom, které máme nejradši.

Při matematice jsme si nejprve společně, pak ve skupinkách hráli hru, Kolik je pod miskou? Vlastně pod hrnečkem. Měli jsme deset koleček, jeden vždy některá přikryl hrnečkem a druhý hádal. Mnozí si kolečka rychle řadili do dvojic, aby to bylo přehlednější. Také jsme se učili psát první číslice. Nulu, jedničku, dvojku a trojku, abychom už v matematice nemuseli místo číslic psát čárky.

Ve středu jsme si doma užili státní svátek a ve čtvrtek na nás už čekal program připravený studenty Přírodní školy. Na šesti stanovištích si děti ve skupinkách zkusily tak trochu prožít to, co velké děti zkoumaly na své týdenní expedici. Třeba v tématu fyzika zkoumaly letové vlastnosti papírových vlaštovek, zkoušely se vzájemně vodit se zavázanýma očima a vozit na vozíčku a povídaly si o překážkách, které na ně číhají, ptaly se všech okolo na různé otázky a povídaly si o metodách dotazníků, na dalším stanovišti si kreslily a při tom poslouchaly povídky od Oty Pavla, hledaly v okolí živočichy, měřily se a zkoumaly pravděpodobnost v tématu matematika. Moc nás to bavilo. Děkujeme!


Mezi třeťáky a čtvrťáky


V pondělí jsme celá Kokoška vymýšleli pravidla. Podle čísel jsme se rozdělili do skupinek a v těch skupinkách jsme vymýšleli pravidla, a pak jsme hlasovali, jestli je chceme!

Úterý bylo tak krásné, že si nic nepamatuju.

Ve středu bylo volno.

Ve čtvrtek k nám přijela Přírodní škola a dělali nám různé aktivity. Třeba jsme jezdili na vozíčku, malovali podle knížky nebo jsme měli matiku.

Pátek: Vymýšleli jsme název 3. a 4. třídy. Agnes napadlo, že bychom mohli dělat systém voleb. Vyhrál chameleon, ale řekli jsme si, že budeme hlasovat jinak.

Laura a Verča


Matematika v 5.-6. třídě - shrnutí za září


Matematika se v 5. a 6. třídě v září nesla v znamení opakování a seznamování.

Opakovali jsme jednotlivá prostředí – krokování, součtové trojúhelníky, abaku, dřívka – a pomocí nich i jednotlivé matematické operace, zaměřili jsme se hlavně na násobení a dělení.

Ti, kteří se neučili matematiku Hejného metodou se s ní na hodinách postupně seznamovali a pronikali do jednotlivých úloh.

Seznamovali jsme se i vzájemně a učili se spolu pracovat i spolupracovat, zvykali jsme si i na novou učebnu i na nového učitele (Radka).

Hledali jsem způsob, jak se učit efektivně i kreativně, když máme různé učivo (5. a 6.) a vzájemně se obohacovali.

Září nám poskytlo možnost učit se venku a když to šlo, využili jsme toho.

Narazili jsme na nesrovnalosti ve vnímání jednotek délky, hmotnosti i objemu, tak jsme dvě poslední hodiny měsíce věnovali právě odhadu a ověřování délky, hmotnosti i objemu a děti si po obědě udělali dezert, který jedna skupinka nazvala jako Čoko-koko kuličky.-)

Radka


10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page