top of page

Těšíme se a těšíme

V pondělí jsme se sešli celá koko jako vždy při společném ranním kruhu. Zapálili jsme si už dvě svíčky na adventním věnci a povídali jsme si o naší zodpovědnosti, všímavosti, o tom, že někdy litujeme něčeho, co jsme řekli nebo udělali, a o tom, co s tím.

Pak jsme si už jen v pandím kolečku rozbalili další pytlíčky a četli si dál vánoční povídání a každý den jsme si zapalovali svíčky na našich dvou adventních věncích. 

V úterý jsme si pak společně při ranním kruhu zpívali koledy a pak jsme si ještě zase četli a povídali v pandím kolečku o tom, co všechno na Vánoce doma chystáme, co pečeme a jak zdobíme naše domy. Také jsme si odhlasovali, že se zítra vydáme do lesa, přinést zvířátkům nějaké dobroty.

V češtině jsme se hodně nasmáli. Učili jsme se třídit věty na oznamovací, tázací, rozkazovací a přací. A tak jsme se při vymýšlení vtipných vět a hlavně rozkazů, které jsme pak museli plnit, hodně nasmáli. V úterý jsme si pak napsali diktát příkazů, o kterých jsme si pak povídali a označovali jsme si, jestli i my doma toto děláme, a převáděli jsme je do oznamovacích vět. Také jsme pak samostatně rozhodovali, která věta je která a psali správná znaménka.

V matematice jsme si užili pyramidky, šotka a taky jsme přemýšleli nad tím, kolik měří část z tyče, házeli jsme dvěma kostkami a podle toho počítali, a přemýšleli jsme se dřívky nad čtverci a obdélníky. Také jsme si ke zvířátkům přidali kozu a řešili jsme autobus.

Ve středu jsme se vypravili se všemi dobrotami do lesa za našimi stromy a za zvířátky. Vyrobili jsme si krásná krmítka. V lese jsme si pak i hráli hry a stavěli domečky. Vrátili jsme se pěkně vyvětraní a zablácení. Po obědě jsme si četli s Pepou o vánoční besídce, o dávání dárků a vymýšleli jsme naši besídku a povídali si o různých dárkách, které bychom chtěli dostat, které dát.

Ve čtvrtek jsme si napsali opakování za prosinec a procvičovali jsme si druhy vět a říkali jsme si navzájem přání k Vánocům. Pak jsme se rozhodli, že chceme dodělat první sešit z matematiky, i když nám zbývaly ještě skoro tři stránky. Zvládli jsme to! Nejtěžší byly asi šipky, pro někoho i výstaviště a neposedové. Ráno jsme v pytlíčku měli malý sešítek a tužku. K němu jsme ještě dostali vánoční samolepky na zdobení. Nadepsali jsme si na každou stránku datum, a máme deníček. Každý den si do něj máme něco nakreslit nebo napsat a po Novém roce si je prohlídneme a hned budeme vědět, co vyprávět.

V pátek hned ráno za námi přišla Tereza, maminka Idy. Magda se k nám také přidala. Vypravili jsme se do geologických dějin Země.

Nejprve jsme se rozdělili do skupin, podle toho, na jakém kameni bydlíme. Bětka s Fáfou třeba bydlí na břidlici z prvohor a Toník Žofka, Bela a Péťa na břidlici ze starohor. Márinka s Aličkou na pískovci a ostatní na opuce. Nejprve jsme si kameny prohlédli a popsali, pak jsme se dívali, jak fuguje písek ve vodě a jak zrníčka z opuky, povídali jsme si o usazování. Také jsme si z modelíny vymodelovali podle obrázků starých moří a podle obrázků zkamenělin živočichy či jejich schránky a zuby. A pak to nastalo Tereza nám ukazovala, jak to všechno postupně bylo, jak se to mlelo v mořích, usazovalo, stlačovalo, vytlačovalo, až nám vzniklo to, co je teď pod Prahou. Porovnávali jsme si i geologickou mapu s naším modelem z modelíny. Škoda, že to semlelo i všechny naše výtvory. Určitě se podívejte na fotky do galerie.

Před obědem jsme si ještě stihli povídat a zapsat do Kokopisníku, co jsme se v prosinci naučili a nakreslit si středeční expedici. A po O už jen čtení s Axolotly a uklízení. A hurá do družiny, Anička má pro nás nachystaného pozdního Mikuláše!25 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page