top of page

Sněží!

Venku sněží! To je krása! Začíná Advent... Jak nám ten čas letí... Je zvláštní doba…

My jsme se ale zas měli moc pěkně, obzvláště venku při hrách.., super byla i páteční Kubova hra na kočku a myš i čtvrteční zpívání s kytarou.., i když to učení bylo občas trochu náročnější.

V pondělí jsme si při projektu zahráli Krištofovu hru Jak se stát nevolníkem, aneb není jiná cesta. Cílem nebylo vyhrát, ani to vlastně nešlo, ale v průběhu hry si uvědomit, jak se stane, že ze svobodných lidí jsou najednou lidé beznadějně závislí. Trošku jsme to propojili i se současností a dluhovou pastí dnes. Děti se pustily do hry s vervou, postupně jim docházelo, že život není fér. Občas přišel neúrodný rok, a tak nebylo jídlo pro všechny, občas požár. Staří už nemohli a děti ještě nemohly tolik pracovat. Zbyde na všechny jídlo? Krištof je prostě drsoň! Ale jinak krásná hra s barevnými obrázky postav, událostí, obilím i penězi. Bylo také hezké pozorovat, kdo přebíral ve skupině iniciativu, jak fungovala spolupráce.

Ve středu jsme se vydali poznávat středověkou Prahu v okolí Kampy a přešli jsme Karlův most. Děti plnily ve skupinách různé úkoly. Zakreslovaly cestu své skupiny do mapy, hledaly určená místa. Jeden z úkolů byl neztratit se a v přesně určený čas dorazit na místo srazu. Všechny skupiny splnily úkoly dokonale! Voněly tam perníčky a trdelník. A pak jsme se vydali do Staroměstské mostecké věže. Je stejně krásná zevnitř, jako zvenku, ale asi největší zážitek byl ochoz na špičaté střeše.

Ve čtvrtek jsme se seznamovali s tím, jak bude vypadat distanční výuka, pokud se k ní budeme muset uchýlit. Tfuj tfuj tfuj, ať se nám to vyhne! Taky jsme si při projektu četli příběh o Šimonovi z Mejta. Šimonovi bylo 14 let a žil v době, kdy bylo založeno dnešní Vysoké Mýto. Prostřednictvím jeho vyprávění jsme si tak mohli přiblížit zakládání měst ve středověku i jejich tehdejší fungování. Seznámili jsme se s pojmy jako tovaryš, lokátor, mýto, mílové právo a spoustu dalších. S malými jsme nestihli přečíst celý příběh, ale už se těšíme, až ho dokonččíme!

Tento týden nebyla ve škole Magda, o co jsme měli méně angličtiny, o to jsme měli více češtiny a matematiky. V češtině jsme si opakovali, či se začali učit, vyjmenovaná slova po B. Naučili jsme se na ně i písničku, v jejímž textu byla spousta slov vyjmenovaných i příbuzných. Starší vysvětlovali poněkud marně mladším, co jsou slova příbuzná a co jiné tvary slov vyjmenovaných. Třeťáci se mordovali se všemi možnými tvary slovesa být a slovy příbuznými k němu. Všichni, kromě druháků si pak napsali opakování na stavbu slova. Páťáci ještě i na předpony nad, pod, roz a vz. Druháčci si opakovali, kde napsat velké písmeno, abecedu a dělení hlásek. V matematice se druháci učili sčítat a odčítat po desítkách, napsali si testík na sčítání a odčítání do 20, přemýšleli nad parketami a řešili složité hady s podmínkou. Třeťáci přemýšleli nad tabulkou násobků, které z nich už bezpečně znají, pamětné sčítání a odčítání do 100 jim ještě dalo hodně zabrat. Začali se také učit šipkový zápis cest z bodu do bodu ve čtverečkové síti. S velkými jsme se věnovali kapitole dělitelnost. Zahráli jsme si hru tleskni, dupni!, zkoumali grafy dělitelnosti, počítali, jak velké čtvercové dlaždice bychom potřebovali do místnosti o daném rozměru tak, aby jich tam bylo co nejméně.


A venku sněží, hurá! Brzy budou Vánoce!
17 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page