Posedmadvácáté od Želv
- podvalovad
- 24. 3.
- Minut čtení: 2
Jak nám vyklíčily ředkvičky
To bylo super, protože jsme se dost báli, že nám uschnou nebo shnijou. Každý den jsme je zobali a hádali jsme se, jestli pálí moc nebo trochu nebo vůbec.
A hned v pondělí s Petrou jsme měli slíbenou prodlouženou, náhradní angličtinu a vyrobili jsme si svou knížečku s obrázky ovoce a zeleniny a s Danou jsme pak v poznávání zeleniny a ovoce pokračovali a zase jsme si to anglicky zopakovali. Také jsme se každý den snažili učit ručičkové hodiny, pochopit, kdy ukazují čtvrt, a jak dlouhá doba, kolik minut, to je, kdy půl, třičtvrtě a celou. Ukazovali jsme si to i na dělení koláče. Porovnávali jsme si je s digitálními hodinami. Učili jsme se i že 13 hodin je jedna odpoledne a 14 zase dvě. Opakovali jsme si měsíce v roce, jejich pořadí i číslo.
Povídali jsme si o střídání dne a noci, a zas i o rovnodennosti a slunovratu a také o tom, že ne všude na světě to mají jako my.
Máme také druhý úkol v našich kartičkách. Tentokrát dívat se do očí, jako projevení lásky, to by snad šlo, protože jsme si vylosovali i dlouhodobý úkol, a to přespat v lese pod širákem. Pomóc! Alespoň jsme přespali skoro v lese, ve kbelském Dřeváku, a odvážně jsme si ho i po jednom sami potmě obešli. To by snad zatím mohlo stačit. Četli jsme si společně u ohýnku a pak i ve spacácích Andersenovy pohádky, nejprve jsme si ale opekli buřtíčky a maršmelouny a ve skupinách řešili andersenovskou šifrovačku. Moc hezky jsme se vyspali a v šest byli zase vzhůru.
A ve středu jsme měli také super zážitek! Byli jsme v útulku pro psy. To bylo smutné, tolik pejsků, co čekají na své lidi! A pak jsme šli pěšky krásným lesem za drobného deště až do Bohnic. A pejsky jsme si pak nakreslili i do kroniky.
Také jsme se pěkně učili, psali jsme, četli a počítali. Sčítací trojúhelníky, ve kterých jsme v prvním řádku měnili jen pravý horní roh a pozorovali, co se stane, řešili příklady, ve kterých nám šotek zamaloval číslice, a tak jsme si povídali o jednotkách a desítkách i stovkách v číslech. Snažili jsme se odhadnout velikost nakreslených tyčí, seřadit je podle velikosti a vymyslet způsoby, jak to ověřit. Ve skupinách jsme pomocí svázaného provázku modelovali čtyřúhelníky, přemýšleli jsme při tom nad vlastnostmi čtverce a obdélníku, či trojúhelníky, kdy jsme se třeba snažili, aby měly všechny strany stejně dlouhé, dvě strany stejně dlouhé. Příklady se šipkami, schody jsme si ověřovali a modelovali na našem velkém krokovadle. A že byly těžší, dost jsme nad nimi diskutovali.
A Pandy nás přizvaly ke svému zkoumání světa pomocí napínavých pokusů. Viděli jsme třeba balónkovou raketu, podolejovou sopku, vzlínání i zapouštění a mísení barev i pokus s ledem a solí.

Comments