top of page

O tom, jak jsme se zamýšleli nad lidskými právy

Ve středu jsme se v Čimickém háji pustili do odhalování lidských práv. Co to vlastně je, právo, a jak s tím souvisí povinnost? Běhali jsme po lese a hledali zvláštní obrázky. Snažili jsme se přijít na to, co asi znázorňují. Pak jsme přemýšleli, co by vlastně mohlo znamenat, že jako lidé máme na něco právo, kdo to určí a kdo pohlídá, že právo bude platit. Zdá se, že svět není jednoduchý. Naštěstí nám to naši školní pohodu příliš nenarušilo. Pak jsme si každý napsal, co je pro nás důležité. Víme, že máme právo na odpočinek, ale pozor, odpočinek po práci, a také právo na vzdělání, na osobní majetek, právo být vyslyšen a že platí předpoklad neviny, pokud se neprokáže opak. Ve skupinkách jsme si pak četli a vysvětlovali vlastními slovy texty u jednotlivých práv. Mladší děkují starším za pomoc, i když to občas bylo složité i na ně. Starší pak ještě důkladně zkoumali právo na život a na příkladu trestu smrti procvičovali své argumentační dovednosti. V pátek nás pak všechny společně čekal krátký kreslený film o Milušce Havlujové, ve kterém jsme odhalovali, jaká práva mohou být porušena za jeden lidský život. Také jsme se zamýšleli nad jednotlivými právy na základě komiksových příběhů a snažili jsme se i takový vlastní příběh vytvořit.


V pondělí jsme si užili super den spolu se zaměstnanci Sadby, organizace sídlící hned vedle na chodbě, zabývající se vysíláním dobrovolníků do různých zemí světa. Připravili si pro nás program Dnes jím jako Ekvádorec. Zahráli si s dětmi na tučňáky, snažili se poslepu přejít nebezpečný most, zatancovali jsme si a zahráli společně na zvláštní hudební nástroje. Naučili jsme se něco málo ze španělštiny, dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o Ekvádoru a hlavně jsme si společně uvařili dobré empanadas, plněné smažené kapsičky. Super bylo, že kuchyňka byla o patro výše, tak jsme se podívali i do nám neznámých prostor. A když už jsme byli v tom objevování, poprosili jsme o další prohlídku a nahlédli tak do jídelny i kaple.

Také jsme se usilovně učili. Píšeme do pracovních, ale i školních sešitů, píšeme domácí úkoly, pracujeme na tom, abychom se zlepšovali. Učili jsme se o jazyce spisovném i nespisovném, malí se naučili třídit hlásky, opakovali a učili jsme se abecedu. Hrajeme si se slovy nadřazenými, podřazenými, souřadnými, jednoznačnými, mnohoznačnými, synonymy, antonymy, homonymy. S velkými v matematice vzpomínáme na to, co jsme zapomněli a vzájemně si pomáháme. Tvoříme si vlastní pomůcky na geometrii. S malými procházíme prostředí, porovnávali jsme třeba vláčky, stavěli stavby z kostek, modelovali jsme na geodeskách, vyhledávali jsme rovinné geometrické útvary a zkoušeli z nich narýsovat obrázky. V angličtině se hlavně učíme tvořit věty, mluvit. Ve škole se nám taky objevila stáj poníků i koníků, kteří se učí spolu s námi.


No a příští týden nás ve středu čeká tvoření společných pravidel. Snad se na nich všichni dohodneme!
8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak jsme se ještě naposledy učili

V pondělí jsme si po společném kruhu popovídali nad domácími úkoly a v pátek jsme se pak s našimi posledními úkoly předprázdninově rozloučili. Četli jsme letáčky o našich ztracených zvířátkách, hledat

Comments


bottom of page