O tom, jak jsme se tak trochu vypravili k moři

Aktualizováno: 21. 3.


V pondělí v ranním kruhu tu zas bylo obávané, strašidelné, milované zrcadlo. Tentokrát jsme sami sobě do zrcadla vyprávěli, co super úžasného jsme o víkendu zažili. Všem se nám to podařilo, i když někdy poněkud ironicky. Také jsme si trochu povídali o sebedůvěře i o pubertě a co dělá s vnímáním sebe sama.

Pak už jsme se vypravili k moři, alespoň ve vzpomínkách. Ve skupinách jsme si vyprávěli zážitky od moře, co jsme tam viděli za živočichy i za rostliny, jaké moře a krajina tam byly. Do map jsme měli zakreslit, kde jsme to vlastně byli. Pak jsme si povídali o oceánech, kontinentech, ostrovech nad velkou mapou světa, později jsme se vše snažili zaznamenat do slepé mapy. I další dny jsme si povídali o moři, prohlíželi jsme si encyklopedie i mušle a každý jsme si vybrali jednoho živočicha, o kterém zpracujeme referát, hned jsme někteří začali. Někteří jsme se pustili při dílně psaní i do psaní příběhu inspirovaného mořem. Při výtvarce s Bárou jsme si vlastní moře dokonce zkusili vytvořit z papíru. Nejlepší ale byla návštěva v Mořském světě v Holešovicích. Nejprve jsme si vše prohlédli sami, pak ještě jednou s velmi zajímavým vyprávěním mladého nadšeného průvodce, který zde o akvária a ryby pečuje. Dozvěděli jsme se spoustu informací nejen o žralocích a rejnocích, ale i o perutýnech, murénách, krabech poustevnících, ostrorepech a mnoha jiných, viděli jsme i nejjedovatější ryby odrance. Viděli jsme mnoho druhů korálů a sasanek, a dokonce i malé mangrovy. Také jsme se někteří zúčastnili místní výtvarné soutěže a kdo se nebál, strčil hlavu i do žraločích čelistí.

Ve čtvrtek jsme se naučili zpívat kánon na tři hlasy. Možná znáte píseň Bejvávalo, bejvávalo… dobře… Za našich mladejch let...To jsme tedy odmítli zpívat a vymysleli jsme si text lepší: Dneska nám je… dobře..., zítra bude… dobře… Sluníčko nám svítí, roste luční kvítí… Jelikož sluníčko svítí i nad mraky a my jsme tak trochu pochopili, co je optimismus.

Také jsme se usilovně učili, jako vždy! V češtině druháci přepisovali a opisovali a opravovali texty. Psali celé věty psacím písmem. Procvičovali si psaní dě, tě, ně. Třeťáci pokračovali ve vyjmenovaných slovech po S a pokoušeli se roztřídit hromadu kartiček se slovy podle slovních druhů. Čtvrťáci dokončili vzory rodu středního a páťáci si zkusili napsat souhrnná cvičení na vzory podstatných jmen, pokračovali ve jménech přídavných a v dílně psaní pokračovali v psaní vlastních textů.

V matematice druháci i třeťáci vymýšleli znázornění příkladů na dělení pomocí koleček a vymýšleli slovní úlohy na dělení, druháci počítali autobusy i zvířátka, třeťáci násobilkové obdélníky a obtížnější příklady na dělení. Páťáci pátrali, jak se počítá v krajině Bilandu a v ciferníkové aritmetice. Čtvrťáci si dál procvičovali písemné dělení a Prokop pomáhal Ele objevovat svět Hejného metody a jde jim to moc dobře! Nejlepší byly úlohy s magickými tabulkami, kdy jsme díky barvám hned dokázali uhodnout myšlené číslo. A taky jsme pracovali na našich návrzích v rámci Výstavy architektů. To jsou ale domy, každý jiný a všechny parádní!

V pátek jsme se ještě se staršími zapojili do výzvy naší spřátelené školy Nadějkov, která skládá 1000 sokolů. A ten je ve státním znaku Ukrajiny. Japonci totiž věří, že pokud někdo složí tisíc jeřábů, splní se mu přání. No a my skládáním sokolů chceme ukázat, že chceme, aby byl na Ukrajině zase mír.

Po prázdninách nás čekají velké věci. V pondělí si tak trochu zahrajeme na dospělé a vydáme se do senátu a ve středu nás čekají referáty o různých mořských zvířatech a obludách. No a kritéria k referátům jsme si vymysleli sami, aby se nám lépe naplňovala.

Ale teď už hurá na prázdniny! Někdo za sluníčkem, někdo za sněhem!


27 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše