top of page

O tom, jak jsme se tak trochu vypravili k moři

Aktualizováno: 21. 3. 2022


V pondělí v ranním kruhu tu zas bylo obávané, strašidelné, milované zrcadlo. Tentokrát jsme sami sobě do zrcadla vyprávěli, co super úžasného jsme o víkendu zažili. Všem se nám to podařilo, i když někdy poněkud ironicky. Také jsme si trochu povídali o sebedůvěře i o pubertě a co dělá s vnímáním sebe sama.

Pak už jsme se vypravili k moři, alespoň ve vzpomínkách. Ve skupinách jsme si vyprávěli zážitky od moře, co jsme tam viděli za živočichy i za rostliny, jaké moře a krajina tam byly. Do map jsme měli zakreslit, kde jsme to vlastně byli. Pak jsme si povídali o oceánech, kontinentech, ostrovech nad velkou mapou světa, později jsme se vše snažili zaznamenat do slepé mapy. I další dny jsme si povídali o moři, prohlíželi jsme si encyklopedie i mušle a každý jsme si vybrali jednoho živočicha, o kterém zpracujeme referát, hned jsme někteří začali. Někteří jsme se pustili při dílně psaní i do psaní příběhu inspirovaného mořem. Při výtvarce s Bárou jsme si vlastní moře dokonce zkusili vytvořit z papíru. Nejlepší ale byla návštěva v Mořském světě v Holešovicích. Nejprve jsme si vše prohlédli sami, pak ještě jednou s velmi zajímavým vyprávěním mladého nadšeného průvodce, který zde o akvária a ryby pečuje. Dozvěděli jsme se spoustu informací nejen o žralocích a rejnocích, ale i o perutýnech, murénách, krabech poustevnících, ostrorepech a mnoha jiných, viděli jsme i nejjedovatější ryby odrance. Viděli jsme mnoho druhů korálů a sasanek, a dokonce i malé mangrovy. Také jsme se někteří zúčastnili místní výtvarné soutěže a kdo se nebál, strčil hlavu i do žraločích čelistí.

Ve čtvrtek jsme se naučili zpívat kánon na tři hlasy. Možná znáte píseň Bejvávalo, bejvávalo… dobře… Za našich mladejch let...To jsme tedy odmítli zpívat a vymysleli jsme si text lepší: Dneska nám je… dobře..., zítra bude… dobře… Sluníčko nám svítí, roste luční kvítí… Jelikož sluníčko svítí i nad mraky a my jsme tak trochu pochopili, co je optimismus.

Také jsme se usilovně učili, jako vždy! V češtině druháci přepisovali a opisovali a opravovali texty. Psali celé věty psacím písmem. Procvičovali si psaní dě, tě, ně. Třeťáci pokračovali ve vyjmenovaných slovech po S a pokoušeli se roztřídit hromadu kartiček se slovy podle slovních druhů. Čtvrťáci dokončili vzory rodu středního a páťáci si zkusili napsat souhrnná cvičení na vzory podstatných jmen, pokračovali ve jménech přídavných a v dílně psaní pokračovali v psaní vlastních textů.

V matematice druháci i třeťáci vymýšleli znázornění příkladů na dělení pomocí koleček a vymýšleli slovní úlohy na dělení, druháci počítali autobusy i zvířátka, třeťáci násobilkové obdélníky a obtížnější příklady na dělení. Páťáci pátrali, jak se počítá v krajině Bilandu a v ciferníkové aritmetice. Čtvrťáci si dál procvičovali písemné dělení a Prokop pomáhal Ele objevovat svět Hejného metody a jde jim to moc dobře! Nejlepší byly úlohy s magickými tabulkami, kdy jsme díky barvám hned dokázali uhodnout myšlené číslo. A taky jsme pracovali na našich návrzích v rámci Výstavy architektů. To jsou ale domy, každý jiný a všechny parádní!

V pátek jsme se ještě se staršími zapojili do výzvy naší spřátelené školy Nadějkov, která skládá 1000 sokolů. A ten je ve státním znaku Ukrajiny. Japonci totiž věří, že pokud někdo složí tisíc jeřábů, splní se mu přání. No a my skládáním sokolů chceme ukázat, že chceme, aby byl na Ukrajině zase mír.

Po prázdninách nás čekají velké věci. V pondělí si tak trochu zahrajeme na dospělé a vydáme se do senátu a ve středu nás čekají referáty o různých mořských zvířatech a obludách. No a kritéria k referátům jsme si vymysleli sami, aby se nám lépe naplňovala.

Ale teď už hurá na prázdniny! Někdo za sluníčkem, někdo za sněhem!


28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page