top of page

Jak zas bylo všechno jinak

Tak nám zas Koroušek zkomplikoval situaci a my museli zůstat do středy v karanténě. Pěkně doma v teploučku. V pondělí jsme si alespoň trošku užili kvíz připravený Krištofem s hádáním vynálezů, kdy jsme také odhadovali, kdy se poprvé vynálezy objevily. S Krištofem jsme se pak snažili zasadit vznik vynálezů do dějinných souvislostí, uvědomit si, v jaké době vznikaly. V úterý a ve středu nás pak čekala výuka podle našeho online rozvrhu. V matematice jsme si se staršími procvičovali počítání objemu a obsahu - Anežka nám k tomu vytvořila pěkné online cvičení. S mladšími jsme si procvičili násobení, na které jsme vymýšleli slovní úlohy. Další den jsme si pak povídali o tom, jak se po dlouhém období středověku najednou začalo bádat a vynalézat, a jak k tomu došlo. Bylo prima, že se k nám mohli připojit i covidmarodi i rýmomarodi. takže sice na dálku, ale aspoň spolu.

V češtině se starší pustili do poznávání slovních druhů. Vzájemně jsme si zadávali věty schované v číslech slovních druhů a vymýšleli podle zadání vtipné věty. Také jsme pomocí kalendáříčků určovali mluvnické kategorie podstatných jmen. Třeťáci pokračovali ve vyjmenovaných slovech, procvičovali skloňování a časování vyjmenovaných slov, začali jsme se učit pádové otázky. S druháky jsme opakovali třídění hlásek a učili se, pomocí křížků a koleček, zapisovat hláskovou stavbu slov. Nezapomněli jsme ani na slabikotvorné hlásky a dvojhlásky, učili se hledat kořen slov a skupiny slov příbuzných. Se třeťáky a staršími jsme si přečetli a domýšleli také další Batličkův příběh, tentokrát Podivnou událost o lodi plné hadů.

Ve čtvrtek jsme se konečně mohli vrátit do naší drahé Kokošky, ale bylo nás jen malounko. Při ranním kruhu jsme se všichni naučili novou písničku o vzorech podstatných jmen, která je hrozně chytlavá. Písnička se nám hodila v pátek, když jsme si během hry vzory a rody opakovali, v případě malých učili. Všichni psali na kartičky různá podstatná jména a určovali u nich rod a vzor. Jestli to určili správně ohlídali naši kontroloři - Lucka a Kuba. V matematice jsme se se staršími pustili do zkoumání rovnic v různých prostředích. Někdo měl raději dědu Lesoně, jiný Váhy, další pak úlohy o myšleném čísle. Nejzábavnější ale bylo vymýšlení slovních úloh, některé byly hodně srandovní! S mladšími jsme se hledali způsob, jak si ulehčit základní matematické operace a nejmenší pracovali v pavučinách, na hřišti a tam, kde se jim zrovna líbilo. Naposled jsme se během projektu zabývali vynálezy. Tentokrát průmyslovou revolucí, a hlavně zkoumáním dětské práce. Představte si, že tehdy spousty dětí musely pracovat až 16 hodin denně a vůbec nechodily do školy! Ještě, že my můžeme! A můžeme svačit, kdy potřebujeme!

Týden v Kokošce jsme zakončili druhou polovinou filmu Vynález zkázy. U toho jsme zkoumali, v čem spočívá kouzlo filmaření Karla Zemana a porovnávali jeho film s ilustracemi starých vydání děl Julese Vernea.

A jedna skvělá zpráva na závěr, Laura se rozhodla, že se jí u nás líbí a že u nás zůstane. Tak vítej mezi námi Lauro, jsme rádi, že tě máme!30 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak jsme se ještě naposledy učili

V pondělí jsme si po společném kruhu popovídali nad domácími úkoly a v pátek jsme se pak s našimi posledními úkoly předprázdninově rozloučili. Četli jsme letáčky o našich ztracených zvířátkách, hledat

Comments


bottom of page