top of page

Jak nás bylo polovic (5. - 9.2.)

Minulý týden byl poloviční časově, tento byl poloviční zase trochu jinak. Mnoho  Axolotlů si prodloužilo jarní prázdniny, a tak nás byla ve třídě jen půlka. Přesto jsme si to spolu pořádně užili. V rámci nového projektu o renesanci a vynálezech jsme se vydali na projekci filmu Vynálezce o Leonardovi da Vinci. Film nám ukázal mnohé jeho vynálezy, ale i to, jak se musel neustále potýkat s nepochopením svého okolí i s občasnými neúspěchy. A také jeho touhu pochopit lidskou duši. Po návratu do Kokošky, jsme si poslechli Terezčin referát o tomto slavném umělci a popovídali si o tom, co jsme viděli a co si z příběhu o jeho životě odnášíme. Ani po obědě jsme nelenili a po Leonardově vzoru jsme začali vymýšlet vlastní vynálezy.

V úterý jsme se po společném ranním zpívání na kruhu vrhli na matematiku. Na začátku jsme si připomněli větu, která nám pomáhá zapamatovat si, jak jdou římská čísla za sebou: Ivan Vedl Xenii Lesní Cestou Do Lesa. Také jsme si povídali o takzvaných chronogramech, tedy krátkých textech na pamětních deskách a sousoší, které v sobě právě pomocí římských čísel schovávají rok, kdy byly vytvořeny. A pak už jsme se pustili do modelace pomocí dřívek. Můžete to zkusit i doma, jaká římská čísla se vám povede vytvořit ze tří sirek? Axolotlové jich zvládli opravdu hodně! V Římských číslech čtvrťáci pokračovali a počítali s nimi v prostředí násobilkových čtverců. Poté se vrátili k prostředí vláčků a zvířátek, které doplnili nové barvy i nová zvířátka, a tak byly úlohy o něco těžší. Páťáci mezitím počítali, jaký úhel svírají hodinové ručičky, u toho si navíc zopakovali i zlomky v hodinách. Po obědě jsme si pak s Pandami navzájem prezentovali své vynálezy. Všechny byly báječné!

Ve středu jsme zůstali v Kokošce. Nejstarší si totiž pro nás připravili program s dílnami a všemožnými úkoly zaměřených na ekologii. Tím jsme se krásně na chvilku vrátili k našemu lednovému projektu o životě bez odpadu. Tvořili jsme mýdla, kytičky z plastových lahví, nad obrázky diskutovali, co přírodě pomáhá a co škodí a zahráli si tematické Riskuj!

Ve čtvrtek den zahájila oblíbená otázková hra. Co byste si vybrali vy? Jíst po celý rok jen pět nejoblíbenějších jídel, nebo je nesmět celý rok jíst. Po kruhu nám Agnes představila další ze čtenářských strategií, a to vizualizace, tedy představování si toho, co slyšíme nebo čteme. Tuto dovednost jsme trénovali nad textíkem o Tichomořském odpadkovém víru, který jsme si i nakreslili. Ukázalo se, že velkou představivost má Mára, protože do svého obrázku zakomponoval i malé kousky Pet lahve. Po této rozcvičce se čtvrťáci pustili do opakování vyjmenovaných slov. Zábavné bylo, když jim Agnes zadala cvičení, která už měli dávno hotová. No což, chyby jsou přece pro nás normální součástí učení. Páťáci si také chvíli procvičovali pravopis a pak se vrhli na práci s textem o Olympijských hrách metodou Insert. Vyhledávali nové a známé informace, určovali základní skladební dvojice a doplňovali myšlenkovou mapu. Při matematické rozcvičce jsme se pokoušeli vymyslet, jak si kružítkem pomoc při rýsování pravidelných šestiúhelníků a rovnostranných trojúhelníků. Nejdřív nám to dalo zabrat, ale nakonec jsme na to přišli všichni. Našli jsme dokonce i několik způsobů. Čtvrťáci se pak pustili do zjišťování chybějících vlastností různých čtverců a obdélníků. Někdy chyběl rozměr nějaké strany, jindy měli jen obvod nebo obsah. Páťáci zůstali u svých narýsovaných šestiúhelníků a hledali různé rovinné útvary a počítali úhly v nich. Po obědě nás čekala už jen informatika, při které jsme Emila dovedli až nakonec zeleného světa, a tak se z Emila sběrače stal Emil správce. Co to znamená? To se nejspíš dovíte příští týden. 

V pátek se z matematické rozcvičky stala i ta fyzická. Protože jsme se po nějaké době vrátili k prostředí schody, vydali jsme se na chodbu a zažívali jsme příklady z tohoto prostředí na vlastní kůži. Někteří z nás si dokonce nasadili i dvoukrokové boty. Čtvrťáci pak v tomto prostředí pokračovali i na papíře. Páťáci nejdříve odhadovali a pak měřili velikost různých úhlů a naučili se tak používat obávaný úhloměr. Někteří na to přišli sami, jiní potřebovali trochu pošťouchnout. Po angličtině a přestávce na nás v kobercovce čekal češtinářský úkol. Ve třech obrázcích byla zašifrovaná tři přísloví. Nejdřív jsme se je pokusili rozluštit, pak jsme si vysvětlili jejich význam a na závěr procvičili mluvnické kategorie u tří vybraných podstatných jmen. Čtvrťáci opravovali básničku o rýmě, kde všechna M byla nahrazena B. Pak se pokusili zorientovat v příbalovém letáku jednoho léku, hledali slova, kterým nerozumí a v následných tvrzeních hledali pravdivé a nepravdivé informace. Páťáci zkoumali význam různých příbuzných ke slovu domov a pak hledali co nejvíc asociací, které ale museli začínat na D, O, M nebo V a na závěr vytvořili pětilístek. Přestože se už všichni těšili na prázdniny, poslední hodinu jsme si moc užili. Byla totiž dílna čtení. Tak se mějte krásně!
7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak jsme se ještě naposledy učili

V pondělí jsme si po společném kruhu popovídali nad domácími úkoly a v pátek jsme se pak s našimi posledními úkoly předprázdninově rozloučili. Četli jsme letáčky o našich ztracených zvířátkách, hledat

Comentários


bottom of page