top of page

Jak nám začalo přituhovat

Tento listopadový týden bylo stále krásně. Každý den se těšíme, až vyběhneme o velké přestávce ven. I když je už shrabané listí a sluníčko hřeje jen málo, stále je nám spolu při hrách krásně.

Pondělí jsme začali ranním kruhem. K vyprávění o víkendu jsme směli použít jen slovesa. Pak už starší čekalo celodenní povídání a učení se s Ester, jak mluvit před lidmi, abychom řekli srozumitelně, co potřebujeme, abychom se nebáli. Mladší se v pondělí o to víc učili češtinu a matematiku.

V úterý jsme si s Krištofem povídali o našich nejstarších dějinách a začali téma středověku.

Ve středu jsme měli volno, abychom oslavili svátek 17. listopadu. Tak jsme si společnou výletní středu užili každý sám, a o významu svátku jsme si pak ve čtvrtek popovídali s Anežkou. Taky jsme společně vypracovali naší společnou časovou osu, na kterou budeme postupně přidávat historické události, o kterých se budeme učit. Ta končí samozřejmě Kokoškou a všemi našimi jmény. A protože se nám někdy nedaří nosit domácí úkoly, vymýšleli jsme strategie, jak tomu zabránit.

V češtině jsme tento týden s mladšími hledali podmět a přísudek v jednoduchých větách. Učili jsme se poznat souvětí podle určitých tvarů sloves, poznali jsme, jak vypadá tvar neurčitý, infinitiv. Tvořili jsme věty podle větných vzorců a naopak zapisovali jsme větné vzorce souvětí. Snažili jsme se pochopit, co jsou tvary slov a co jsou slova příbuzná. Ve slovech příbuzných jsme hledali jejich společný kořen. Druháci pak procvičovali druhy vět a zapamatovali si třídění hlásek na tvrdé, měkké a obojetné. Se staršími jsme opakovali psaní slov s bje, bě, pje, vě, vje, mě, mně, psaní slov s u, ú, ů. Hodně jsme psali, abychom si zapamatovali všechny chytáky.

V matematice jsme s menší třídou pokračovali v řešení zapeklitých úloh z pracovního sešitu. Společně jsme si procházeli obtížnější cvičení. I druháci už dostali pohádkový pracovní sešit na násobilku, který si budou řešit spolu s Krištofem. Moc se na to těší! Geometrie se nesla v duchu origami, malí skládali kostku z šesti dílků a všem se moc povedla! Velcí nejprve skládali holuba a pak pátrali, jaké nekonvexní čtyřúhelníky můžeme vytvořit na geodesce a počítali pak jejich obsah. Krom toho jsme se věnovali i dalším mnohoúhelníkům a vyzkoušeli si, co vše jsme si odnesli z kapitoly početních operací.

V pátek nás čekal ještě jeden úkol. Nejprve jsme si přečetli složité texty z knihy Osud podle jména. Snažili jsme se zjistit nejen to, co by naše jméno mohlo znamenat, jaké jsou jeho varianty v cizích zemích, jak se používalo napříč staletími. Zkusili jsme se také zamyslet, která jména klučičí a holčičí se nám líbí, která jména jsou v současnosti nejčastější, i nad tím, proč se některá jména ve vlnách vracejí, jsou moderní či zastaralá. Přečetli jsme si pověsti spojené se svatými našich jmen. Zjistili jsme, že hodně jmen je velmi starých a propojených s počátky křesťanství - tohle vše zjistili malí s Danou. Velcí s Anežkou a s návštevou od malých, Viktorem a Matějem, sice také pátrali po původu svých jmen, ale pak vymýšleli vlastní příběhy, jak mohla jejich jména vznikat. Někteří dokonce ve verších!


A proč že nám začalo podle nadpisu přituhovat? No protože začínáme pomalu ověřovat, co všechno jsme si za ty tři poslední měsíce odnesli. Napsali jsme si několik drobných testíků, za které jsme mohli získat barevné samolepky a postoupit tak v našich mapách učebního pokroku. no, sice je nezískal každý, bohužel, ani ty za časovou osu, která byla za domácí úkol, ale naštěstí je můžeme získat příští týden!
10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak jsme se ještě naposledy učili

V pondělí jsme si po společném kruhu popovídali nad domácími úkoly a v pátek jsme se pak s našimi posledními úkoly předprázdninově rozloučili. Četli jsme letáčky o našich ztracených zvířátkách, hledat

Comments


bottom of page