Jak jsme zkoumali, kdo je na našich bankovkách (10. - 14. 3.)
- podvalovad
- 10. 3.
- Minut čtení: 2
Svačinami jsme žili i tento týden. Každý den jsme si poctivě zapisovali, co jsme měli za dobroty a odhadovali, kolik tak asi stojí. UŽ méně poctivě jsme si své odhady kontrolovali doma. To bylo radosti, když jsme v krabičkách odhalili svačinky, které jsme si naplánovali! Moc děkujeme maminkám a tatínkům, že nám s tím pomohli. U většiny z nás se odhady dokonce i zpřesňovali. Penězům jsme se ale věnovali i jinak - zaměřili jsme se znovu na naše bankovky. Tentokrát na to, kdo na nich je, a čím si to zasloužil. Tyto informace jsme hledali na krátkých textících a své postřehy následně diskutovali. Také jsme přemýšleli nad jejich hodnotami, a co si za ně můžeme pořídit. Někteří z nás to zkoušeli přepočítávat jen na rohlíky, ale Agnes nám to zatrhla. No a to nejlepší nakonec, navrhovali jsme své vlastní bankovky! Některé si byly podobné, ale mnoho jich bylo opravdu originálních, a to včetně ochranných prvků.
Matematika byla tento týden ještě o fous hravější než obvykle. Nejen, že jsme si v rámci rozcvičky zopakovali násobící hru z minulého týdne. Ale taky nám Agnes přinesla matematickou šifrovačku. Nejprve jsme se rozlosovali do týmů. Každý v týmu dostal list příkladů a obrázků, které musel spočítat a správně seřadit, což vůbec nebylo jednoduché. Nakonec jsme museli dát, všechny naše listy dohromady a pomocí klíče přeložit obrázky na text. A víte, co nám vzniklo? Jazykolamy! Pořádně jsme se u jejich čtení zasmáli. V učebnici a v pracovním sešitě jsme pokračovali v trénování přednosti operací a zkoušeli některé příklady převádět do hadů.
V češtině jsme se tak trochu podívali do minulosti. Zjišťovali jsme, jaké věci používali lidi dříve a čím jsme je dnes nahradili, například necky, brk nebo srp. V diskuzi jsme ale zjistili, že mnoho z nich používáme dodnes, třeba hmoždíř nebo mlýnek na kávu. V textech jsme se hodně zaměřili na slovesa. Učíme se je vyhledávat a zjišťovat, kdo vlastně danou činnost dělá a kolik jich je. Ono je to v těch slovesech totiž pěkně schované! Pomáhají nám v tom i osobní zájmena. Naší oblíbenou částí jsou stále dílny čtení, na které obvykle navazuje kontrola domácích úkolů. Teď už nedostáváme samostatné listy, ale pracujeme doma s Kuličkou Hadu, protože nám na ní ve škole nezbýval čas. A samozřejmě každotýdenní psaní do písanky. I psaní brkem jsme si vyzkoušeli.
A málem bychom zapomněli na středu! Ta byla tentokrát mimořádně povedená. Vyrazili jsme se Aničkou z družiny do Muzea Karla Zemana, kde jsme prozkoumali jeho známé filmové triky. A ještě si užili spoustu legrace. No fakt! Prozkoumejte fotogalerii, kde najdete spoustu fotek, a dokonce i videí. Nejlepší je to naše společné.

Comments