top of page

Jak jsme zkoumali, jak funguje lidské tělo (20. - 24. 1.)

podvalovad

Tento týden to bylo v Kokošce trochu zvláštní. Axolotlové a Sloni vyrazili na hory a dost prvostupňáků bylo nemocných. Bylo tu tak skoro až podezřelé ticho. Po kruhu s Želvičkami nám Agnes ukázala Knihu pocitů, kterou už ale docela dobře známe. Tentokrát jsme se zaměřili na to, jak se nám různé pocity v těle projevují. Také jsme si vyzkoušeli hru, kdy jsme si pomocí brček měli předávat malé papírky, nejdřív ve dvojicích a pak všichni společně dokola. Skoro se nám to povedlo!  

Jestli jsme minulý týden nakoukli, co máme pod kůží a svaly, tento týden jsme se podívali ještě hlouběji. Zabývali jsme se totiž různými orgány a zkoumali, k čemu nám jsou a jak vlastně fungují. Vše jsme pak vytvořili a přidělali k našemu plakátu Kokosa. To je ta kostra, kterou jsme vyrobili minulý týden. Začali jsme dýcháním. V knihách jsme našli, co vše k tomu potřebujeme a na sobě zjišťovali, jak se nám dech zrychlí, když běháme. Dokonce jsme přišli i na to, proč se to děje. Linda dokonce nakreslila roztomilý obrázek svalíku, který říká, že potřebuje kyslík. 

Pak jsme se podívali, jak je to s červenou. V knihách jsme opět překontrolovali, kde všude se krev nachází a velmi dobře jsme věděli, že je to právě ona, která roznáší kyslík po těle. Pomocí pěstí jsme simulovali tlukot srdce a hledali, kde ho v těle můžeme nahmatat. Vysvětlili si rozdíl mezi tepnou a žílou a hledali, jestli jsou někde na nás viditelné. Nezapomněli jsme ani na porovnání, jak nám srdce tluče, když jsme v klidu nebo když jsme aktivní. I Kokos dostal nové srdce a cévy. 

Pomocí vody, kostek lega, houbiček a cedníku jsme si vysvětlili, jak fungují ledviny a co se pak děje s odpadními látkami. Ještě zábavnější bylo, když jsme simulovali, jak zpracováváme jídlo, jak získáváme živiny a jak se zbavujeme toho zbytku. Do žaludku (plastový pytlík) jsme skrze pusu a jícen (rulička od toaleťáku) dostali jídlo (kostky sušeného chleba). Museli jsme samozřejmě přidat sliny (voda) a po chvilce i žluč (čaj). Tuto tak trochu nechutnou směs jsme chvíli promačkávali a pak poslali dál do střev (ručník). Ta nám pomalu, ale jistě, začala vytvářet úzký váleček, zatímco potřebné živiny se vstřebávaly do těla (drobečky a tekutina). Bobek jsme samozřejmě museli jít všichni spláchnout do záchoda. Chvilku jsme pak věnovali výrobě potřebných orgánů, aby i Kokos měl vše, co je potřeba. 

V pátek nás pak čekala pitva mozku. Celé dopoledne jsme přemýšleli, čí mozek to bude. Různě jsme se přihlašovali a odhlašovali jako pokusní králíci. Agnes ale nakonec vytáhla květák, který obřadně rozřízla uprostřed a my pak mohli porovnat jeho strukturu s obrázky v knihách. Opravdu je to hodně podobné! Nesměli jsme zapomenout samozřejmě ani na nervy. Ty Agnesiny jsme svou radostí trochu pokoušeli, ale týden jsme zakončili úspěšně.

Jo a ve středu jsme si na to spolu s želvami zahráli. Nejprve na roznášení kyslíku. Někdo byl plíce a nafukoval balonky, někteří hráli různé části těla a zbytek k nim balonky roznášel. Pak jsme si ještě zahráli další hru, ve které jsme si vysvětlovali, jak funguje imunita. Zdravé buňky bojovali proti virům a obráceně. 

Sice jsme tento týden žili lidským tělem, ale učili jsme se i v ostatních předmětech. V matematice jsme si připomněli, jak funguje obsah a obvod čtverců a obdélníků na síti, zahráli si Hru pěti krychlí a zakreslovali krychlové stavby zepředu, shora i z boku. Také jsme objevili, jak funguje zaokrouhlování. Moc nás bavilo měřit různé předměty a pak je zaokrouhlovat na cm. V češtině jsme opakovali vyjmenovaná slova po B a Z. Ta se nám všechna ještě nedaří pamatovat, ale když se soustředíme, obvykle je píšeme správně. Abych si pomohli, začali jsme si vytvářet hru Tabu. Na jednu stranu kartičky jsme napsali vyjmenované slovo, z té druhé pak jeho popis, který ho ale nesměl zmiňovat. Po delší době jsme si přečetli další příběh v Kuličce Hadu a při čtenářské dílně se zaměřili na různé situace, které bychom v příběhu rádi změnili.



 
 
 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page