top of page

Jak jsme zkoumali, co žije pod mořskou hladinou

Hned v pondělí brzy ráno jsme se vypravili do Senátu. Návštěvu jsme měli slíbenou už od doby, kdy jsme prozkoumávali státní zřízení, a byli jsme na ni dost zvědaví. Někde se ale stala chybka. Když jsme přišli do budovy, nikdo o nás nevěděl, a tak nás dál nepustili. Inspiraci pro náš kokoščí senát budeme muset hledat jindy. Nakonec jsme se rozhodli, že se vypravíme na Kampu. Nejprve se proběhnout a zahřát na hřiště, a pak se podívat do Musea Kampa. Už před muzeem, nejen podle červeného koně s podivným jezdcem, jsme začali tušit, že zde nebudou jen tak obyčejné obrazy. A tak jsme se, s fantazií nám více či méně vlastní, vrhli do prohlížení a přemýšlení na nimi. Nad těmi nejvíce abstraktními jsme si povídali o tom, co nám připomínají. Někteří jsme byli opravdu nadšení z obrazů Františka Kupky, některým se ještě více líbily nádherně barevné obrazy Jiřího Sopka. A to bychom ani nebyli my, kdybychom nevylezli i na prosklenou vyhlídku, ze které se nám některým trochu podlomila kolena. Pak už nás čekala cesta přes Karlův most a tramvají zpátky na oběd.

V úterý a ve čtvrtek jsme se způsobně učili, no fakt! Ve středu jsme si nejdřív ještě povídali o tom, co jsme zažili o prázdninách a pak nás konečně čekalo představování referátů o mořských živočiších, na které jsme se dlouho připravovali. Poznali jsme tak různé paryby, ryby a savce a dověděli se o nich opravdu hodně podrobností. Na televizi jsme si z internetu pouštěli obrázky, někdy i řeč či přímo zpěv zvířat a jindy zas jejich pohyb ve vodě. A hlavně, nebáli jsme se mluvit před ostatními, teda většina z nás se nebála, ale všichni jsme to zvládli! Taky jsme dokázali odpovídat na zvědavé otázky svých spolužáků i sami sebe ohodnotit. A jen tak mimochodem jsme si ještě stihli připravit kvízové otázky pro ostatní. Referáty byly ale tak úžasné, že se nám protáhly až do pátku. Po nich jsme ale ještě stihli docela dlouho číst knížky, které jsme si přinesli či objevili v Kokošce nebo se věnovat psaní vlastních textů. A někdo dokonce stihl obojí!

V češtině druháci procvičovali psaní i čtení bě, pě, vě, mě, třeťáci vyjmenovaná slova po S, čtvrťáci vzory podstatných jmen a spolu s páťáky poznávali přídavná jména a učili se je třídit na tvrdá, měkká a přivlastňovací, páťáci se k tomu ještě učili psát v přídavných jménech i správné koncovky a třídit spousty kartiček se slovy podle slovních druhů.

V matematice druháci se třeťáky oblékali krychle. Snažili se ve čtvercové síti kreslit různé střihy tak, aby ve výsledku pokryly krychli. Také se snažili ve čtverečkové síti uvědomit si souvislosti násobení a dělení. Měli za úkol například nakreslit co nejvíce obdélníků či čtverců tak, aby měly určitý zadaný obsah čtverečků. Pokud byl tedy počet čtverečků například 12, hádejte, kolik různých obdélníků vzniklo? Mohl vzniknout i čtverec? Velcí začali zkoumat úhly z různých úhlů pohledu. Povídali jsme si o tom, co o nich víme a zakreslovali jsme je do ciferníku. A protože se blíží tripartity, začali jsme pomalu třídit naše materiály a portfolia. A taky se chystá prohlášení vlády Kokoščího státu.

Uf, to byl ale pořádný týden!

A víte, na co se teď nejvíc těšíme? Na to, co objevíme spolu s objevitelskými zámořskými výpravami příští týden a úplně nejvíc na Noc s Andersenem a přespávání v Kokošce!
34 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak jsme se ještě naposledy učili

V pondělí jsme si po společném kruhu popovídali nad domácími úkoly a v pátek jsme se pak s našimi posledními úkoly předprázdninově rozloučili. Četli jsme letáčky o našich ztracených zvířátkách, hledat

Commentaires


bottom of page