top of page

Jak jsme zjišťovali, které planety patří do sluneční soustavy (a že Měsíc opravdu planeta není :)

Jako skoro každé pondělí, povídali jsme si při ranním kruhu o tom, co jsme zažili. A jako vždy i v pátek jsme si vylosovali jednu otázku. Tentokrát zněla: vyjmenuj co nejvíce věcí, co ti nevoní. Nápady se nesměly po kruhu opakovat, tak jsme objevili opravdu hodně věcí. Něco bylo opravdu jasné, ale u něčeho se názory rozcházely, třeba u benzínu, výfukových plynů či u láku od okurek.

Tento týden byl projekt věnovaný planetě Zemi a sluneční soustavě. Mladší se staršími, většinou ve dvojicích, hledali informace a zpracovávali jednu planetu naší sluneční soustavy. Společně jsme si pak plakáty představovali. Snažili jsme se pochopit, jak funguje střídání dne a noci, jak se mění délka dne a noci, proč se u nás střídají roční období. Porovnávali jsme délku dne i roku na ostatních planetách se Zemí. Ve středu jsme se pak všichni vypravili do Planetária na program Pohyby Země, kde jsme si to všechno ještě zopakovali a kde jsme to viděli krásně znázorněné, i když ta nakloněná osa Země nám ještě vrtá v hlavě. A jak jsme si tak povídali o čase, vyrobili jsme si hodiny z papíru a učili se s nimi. Zopakovali jsme si také zase dny v týdnu a měsíce v roce.

Také jsme si ozdobili papírové květináčky obrázky z ubrousků a zaseli jsme pak do nich osení. Snad nám stihne do Velikonoc vyklíčit a květináčky se předčasně nerozmočí. Také jsme zaseli řeřichu, ale té se nějak vyklíčit nechce, asi jsme ji přelili.

V matematice jsme pracovali s parketami, počítali se šipkami, hráli si autobus a snažili jsme se mnozí poskládat Rubikovu kostku. Také jsme řešili hlavolamy se dřívky a četli si Mamutí knihu matiky.

Naučili jsme se další psací písmenka a procvičovali jsme si čtení malého b a d. S Pepou jsme si udělali cvičení o čase a vymýšleli jsme si slova s přeházenými slabikami pro ostatní k luštění.

V pátek už jsme se nemohli dočkat Noci s Andersenem, neboli pohádkové přespávačky ve škole. O velké přestávce jsme ve dvojicích museli správně odpovědět na otázky a vyluštit tak nápovědu k ukrytému zvacímu svitku, který nás zval do pohádky a rovnou na královskou svatbu. Celým večerem nás pak provázel Čtyřlístek a jeho knížka Čtyřlístek v pohádce. Než jsme si ale zasloužili bohatou královskou hostinu se spoustou pizzy, museli jsme splnit několik úkolů. Vlastně jsme knížku až k té závěrečné hostině dočíst nestihli, ale hostiny jsme měli hned dvě, večer a ráno. A ještě nám zbylo i na pondělí, tak snad už ji dočteme a bude to hostina poslední.

Pak už nás čekalo promítání tak trochu strašidelné pohádky Brendan a tajemství Kellsu, u které se nikomu usnout nepodařilo. A někteří divočáci, chlapci, neusnuli ještě další dvě hodiny, o to dřív byli ráno vzhůru.

Děkujeme všem rodičům za dobroty! A nejvíc za nádherný obří poklad nakrájeného ovoce a zeleniny, který jsme snědli hned jako první do poslední borůvky!Mezi třeťáky a čtvrťáky, tentokrát od 3xA - Adí, Alí a Agnes


V pondělí jsme začali nový projekt o Vesmíru, Sluneční soustavě a planetě Zemi. Byli jsme rozděleni do skupinek a společně s prvňáčky jsme pracovali na plakátech, informace jsme čerpali z knížek i internetu. Bylo to super, protože jsme se dozvěděli spoustu nových věcí o planetách od Venuše až po Saturn.

V úterý jsme měli prezentace referátů o různých státech světa. Nejdřív jsme si prohlédli obrovskou mapu světa, která byla trochu jiná než ta, kterou známe, protože některé kontinenty byly na jiném místě, než bychom je hledali. Například Amerika byla napravo a ne nalevo. Každý z nás si našel vlaječku státu, o kterém měl prezentaci a umístil ji na mapě. Navíc jsme si prohlédli úžasnou knížku Mapy: Atlas světa, jaký svět ještě neviděl, kterou jsme do Kokoščí knihovny dostali od Ježíška. Také jsme se učili, jak dávat zpětnou vazbu, tak aby pomáhala a neubližovala pomocí zkratky KSH (čti: KŠ!), tedy Kind - laskavá, Specific - konkrétní a Helpful - nápomocná. A pak jsme si poslechli referáty o Francii (Verunka), Rusku (Miky), Rumunsku (Viktor) a Polsku (Laura). Po obědě místo čtení tentokrát proběhl workshop skládání rubikovek pod vedením Laury, Víti a Mikyho.

Ve středu jsme navštívili Planetárium a viděli jsme program o pohybu vesmírných těles. Pro některé z nás to byla trochu nuda, protože jsme toho hodně znali, ale zas bylo príma Planetárium navštívit než ho kvůli rekonstrukci zavřou. Minimálně kvůli hopíkům. Do Kokošky jsme se vraceli Stromovkou, což bylo moc príma.

Další den jsme se od Agnes dozvěděli, že se naše opakovací půlhodinka posouvá na čtvrtek a bude delší. Hurá! Také jsme si poslechli další referáty, tentokrát o Slovensku (Adí), Itálii (Mára), Norsku (Alča) a Řecku (Terezka). A navíc se k nám na chvilku přidal kluk Mára, který se také zajímá o Kokošku.

V pátek jsme si zaseli velikonoční osení do průhledných sklenic, abychom mohli sledovat kořenový systém. Většina z nás využila namočená semínka, ale někteří zkusili zasít i ta nenamočená, aby porovnali, která rychleji vyrostou. Také jsme dokončili naši cestu kolem světa s referáty o Anglii (Stell) a Novém Zélandu (Eve). Celá cesta byla výborná, všichni odvedli úžasný kus práce při představování i dávání zpětné vazby. No a večer jsme se potkali znovu, protože nastal ten večer, na který jsme se všichni dlooouho těšili. Noc s Andersenem! Tentokrát nás provázela kniha Jak se chodí do pohádky se Čtyřlístkem. Téma jsme načali už při velké přestávce, kdy jsme luštili kvíz a hledali vzkaz od Lišky Ryšky. Odpoledne jsme pak četli, tahali řepu a skládali obrázky z knihy. K večeři jsme měli hostinu vskutku královskou, každý si mohl objednat pizzu, jakou chtěl. Po večeři jsme si pak pustili film Brendan a kniha z Kellsu o malém mnichovi Brendanovi, který dokázal svým tvořením porazit velké zlo. Hostina pokračovala i ráno, protože každý z nás přispěl něčím dobrým na společný stůl.

V pondělí před Velikonocemi jsme na kruhu sdíleli naše víkendové zážitky, a to pomocí jen tří slov. Vznikla u toho zajímavá češtinářská debata, že když se slova píší, tak se jako samostatná slova počítají i předložky, zatímco v mluvené řeči ne. Pak jsme sdíleli naše tipy a triky, jak barvit vajíčka. Taky jsme se dohodli, že si v pondělí pošleme fotky, abychom se mohli podívat na výsledky. Ve třídě jsme po kruhu prozkoumali, jestli nám přes víkend vyklíčilo osení. Vyklíčilo, a to parádně! Tedy to předem namočené, suchá semínka potřebovali ještě trochu času. Následovaly naše volby o třídním zvířeti, které probíhaly podobně jako ty velké prezidentské. Každý z nás představil zvíře a vysvětlil, proč by se naše třída měla jmenovat právě po něm. Mohli jsme hlasovat i pro luskouna, kapustňáka, irbise, žebrovku, psa, ale do druhého kola postoupil vlk a axolotl. Ten nakonec docela těsně vyhrál, takže minimálně rok se naše třída bude jmenovat po něm. V úterý jsme měli po týdnu cestování zase normální matematiku a češtinu. No, normální. Matiku jsme zahájili krokováním na chodbě. Někdo krokoval na rovině, někdo po schodech a pak jsme si to prohodili. V prostředí krokování pak čtvrťáci pokračovali, zatímco třeťáci procvičovali sčítání a odčítání pod sebou pomocí kostek. V češtině jsme se pustili do opakování vyjmenovaných slov, tedy alespoň my třeťáci. Čtvrťáci ukončili řadu vyjmenovaných slov a po Velikonocích je čeká něco úplně nového. A teď už hurá na prázdniny!52 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak jsme se ještě naposledy učili

V pondělí jsme si po společném kruhu popovídali nad domácími úkoly a v pátek jsme se pak s našimi posledními úkoly předprázdninově rozloučili. Četli jsme letáčky o našich ztracených zvířátkách, hledat

Commentaires


bottom of page