Jak jsme (vy)chytali všechny mouchy (3. - 7. 3.)
- podvalovad
- 3. 3.
- Minut čtení: 2
Aktualizováno: 18. 3.
Návrat do školy po výletu by se mohl zdát být náročný, ale u nás tomu tak vůbec nebylo. Vydali jsme se totiž do Paláce Acropolis na divadelně taneční vystoupení Dejme šanci míru aneb písání Džona Lemouna. Hned na začátku nás herci, z nichž většina byla podobně stará jako Sloni, přivítali písničkou a písničkami od Beatles prokládali jednotlivé Lemounovy povídky. Třeba o návštěvě u zubaře nebo o pánovi, co neměl žádné mouchy, ale jeho žena hromadu. Všechny mouchy se nám ale naštěstí povedlo pochytat. Bylo to moc pěkné a zábavné představení a i my se do něj mohli svým tancem připojit.
V úterý ráno jsme místo matematiky vychytávali mouchy na našich deskovkách o ekologii. Spolu s želvami jsme si je mohli vyzkoušet a u některých poprvé ověřit, zda fungují tak, jak jsme si přáli. Bylo to moc fajn! Matematiku jsme dohnali další dny s novou kapitolou o přednosti operací. Na základě příkladů jsme odvodili které znaménko kroužkujeme červeně, protože stojí a které zeleně, protože má přednost a jede. Taky opakujeme násobilku pomocí karet a obdélníkové hry. Ta se hraje tak, že si jeden vylosuje dvě čísla 1-9, které mezi sebou musí vynásobit a vytvořit na síti správný obdélník. Hráči se střídají a vyhrává ten, jehož obsah na sebe napojených čtyřúhelníků je největší. V češtině jsme se rozloučili s fialovým Pepou závěrečným opakováním, trochu psali do písanky a vytvořili nové kapitoly v naší učebnici - o vyjmenovaných slovech po L a číslovkách. Někteří dokonce stihli napsat i krátké obrázkové příběhy o rybce a potopené loďce.
Matematiku jsme tentokrát procvičovali i během projektu. S novým týdnem jsme začali zkoumat peníze a jejich hodnotu. Agnes nám přinesla skoro všechny mince (pětikorunu musel půjčit Fáfa) i papírovky (až na pětitisícovku), abychom se na ně mohli podívat, prozkoumat a ošahat si je. Všechny jsme je vrátili, nebojte! I když vtipů zaznělo mnoho. A tak jsme si povídali, kdo je vyrábí, z čeho jsou, jak se chrání a jak je rozeznávají nevidomí, každý kouskem znalostí nebo otázkou přispěl. Ve čtvrtek a pak jsme se věnovali hlavně přemýšlením, co má jakou hodnotu. Vytvořili jsme si tabulku s odhadem a pomocí počítáčů pak vyhledávali, jaká je asi skutečnost. A taky jsme dostali pracovní list Kolik stojí moje svačina, pomocí kterého teď budeme do konce projektu mapovat, co svačíme, kolik asi sváča stojí a kolik stojí doopravdy.
A ve středu to bylo taky príma. Byla totiž kreativní středa. S Markétou Kokošáci rozpohybovali obraz pomocí flipbooku a vytvořili si dokonce cameru obscuru. Lenka si tentokrát pozvala hudebníka s pravými africkými bubny. S Dadou tentokrát hned několik pověstí zdramatizovali. No a skupina Pohyb se s Agnes vydala dolu k Vltavě, kde si zahráli Frisbee, kuličky, badminton a sledovali trénink kajakářů. Odpoledne jsme si pak mohli vybrat mezi bubny, tvorbou časopisu Kokopis, šitím plyšáků nebo hrátkami se stínem.
Comments