top of page

Jak jsme uklízeli

Tento týden jsme začali pořádným úklidem odpadků. Nejprve jsme si povídali o naší Zemi. Přemýšleli jsme, co se na Zemi děje, k jakým změnám dochází v přírodě, jestli my, lidé, máme na některých z nich svůj díl. Povídali jsme si i o záplavách, požárech i o horách a řekách odpadků vznikajících lidskou činností.

Venku jsme si pak zahráli běhací hru, ve které bylo úkolem shromáždit od každého obrázku odpadku právě jeden. Odpadky jsme pak po dohodě ve skupinách roztřídili do popelnic. Společně jsme si pak naši volbu zkontrolovali. Věděli jste, že účtenka nepatří do papíru, a že nápojový kartón, pokud není poblíž speciální popelnice, je lepší hodit do plastu než do směsi. Že plastové kelímky není třeba umývat, že molitan není plast a že porcelán ani autosklo nepatří do skla? Že maso ani kosti nepatří do kompostu?

Dozvěděli jsme se také, jak dlouho se co rozkládá v přírodě, pokud to zde někdo odhodí. Nejvíc nás zaujalo to, že papírová plenka se rozkládá 250 let. Snažili jsme se představit radost praprapotomka, který by našel plínku po praprapředkovi. Také je zajímavé, že se slupka od pomeranče rozkládá celý rok, krabice od mléka 100 let, PET lahev 450 let a polystyren desetitisíce let. Ve stejných skupinách jsme se pak snažili vymyslet, co nejvíce ekologických zlepšováků.

Ve čtvrtek jsme si pak pustili zajímavý film o naší přírodě. Zaujalo nás, že některé aktivity lidí, jako třeba rozježděná půda po tancích či motorkách, mohou přírodě vlastně pomoci, a měli jsme radost, že u Milovic jsou v přírodě divocí koně, zubři i pratuři.

V pátek jsme si představili, že jsme čtyři živly. Voda, Oheň, Vzduch a Země. Povídali jsme si o tom, že z pohledu člověka mohou být buď prospěšné nebo ničivé. Vybrali jsme si některý z nich a napsali o sobě jako živlu vyprávění. Starší si navíc ještě zkusili práci s naučným textem na ekologické téma.

V češtině jsme se s malými učili poznat druhy vět, se staršími větu jednoduchou a souvětí a s nejstaršími stavbu slov, slova příbuzná, přemýšleli jsme jak vznikají slova odvozováním, skládáním či zkracováním. Hledali jsme změny, ke kterým dochází při odvozování slov pomocí přípon. V matematice jsme se snažili s menšími pochopit část a celek, tak trochu jsme se učili zlomky, s většími jsme pronikali do tajů stovkové tabulky.

Tento týden jsme nebyli na žádné výpravě, jen jsme si zaběhli zablbnout na hřiště s letadlem, zato příští týden nás čekají výpravy hned dvě! Máme se zas na co těšit!


13 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page