top of page

Jak jsme si zvolili novou prezidenta či prezidentku (16. - 23.10.)

A jak to bylo napínavé! Z voleb, které proběhly při společném ranním kruhu, vyplynulo, že bude ještě potřeba druhé kolo. Miky a Terka jsou naši dva kandidáti, kteří získali nejvíce hlasů, ale ani jeden z nich nezískal nadpoloviční většinu. A jak to tedy dopadlo? Na to si musíte počkat na konec tohoto psaní. Po kruhu jsme se pustili rovnou do Projektu, protože jsme potřebovali hodně času. Vytvářeli jsme totiž deskové hry s tématem prvních Přemyslovců. Dostali jsme k dispozici různé tvořící i informační materiály a ve skupině si rozdělit role herního designéra (mechanismus hry), hlavního ilustrátora (jak bude hra vypadat), informačního odborníka (vyhledává a hlídá správnost informací) a časopsa (hlídače času). Během dne tak vznikly tři úžasné hry, které jsme si na závěr představili. Marek dokonce ještě vytvořil jednu navíc, takže vlastně byly čtyři.

V úterý jsme si konečně mohli naše deskovky zahrát. Jeden tým se dokonce rozhodl, že svou hru trochu předělá, protože nebyl se svým výsledkem úplně spokojen. Někteří se tak rozhodli, že raději stráví velkou přestávku uvnitř. Předtím jsme ale stihli i něco spočítat. V rámci rozcvičky jsme si připomněli Abaku a pak se páťáci pustili do počítání s váhami a čtvrťáci do zkoumání tangramů. To je geometrická skládačka ze sedmi dílků - tanů, na kterých se nechá ledacos počítat. Třeba kolik trojúhelníků dokážeme vytvořit ze dvou tanů.

Ve středu jsme vyrazili s Lenkou na Vyšehrad, kde jsme se seznamovali s pověstmi a románskou architekturou. Rotundu svatého Martina jsme prozkoumali ze všech stran, změřili si ji a popsali typické prvky. Mezi Myslbekovými sochami se z nás stali herci a režiséry a během krátké chvíle jsme museli vymyslet, jak ostatním zahrát tu nebo onu pověst. Viděli jsme tak scény ze života Praotce Čecha, Kroka a jeho dcer, Křesomysla a Horymíra a dalších. Do Kokošky jsme se vrátili na obídek a po něm jsme se pustili do stavby vlastních rotund z ruliček od toaletního papíru.

Ve čtvrtek jsme si poslechli zbývající referáty, tentokrát o psech. Eve nám povídala o pudlech královských a Alča o plemenu kavalír king charles. Dozvěděli jsme se tak, čím jsou tato plemena zajímavá a jak se může realita lišit od popisu, protože holky je mají doma a Ellee a Urfík prý rozhodně nejsou tak úžasně moudří, jak by podle knížek měli být. V matematice jsme počítali jako o život, v češtině se čtvrťáci věnovali příběhu o Radovanovi, ve kterém chyběla slovesa a páťáci se pustili do nového učiva o skladebních dvojicích. Při odpolední informatice jsme se seznámili s webovou nástěnkou Padlet, ve které jsme vytvořili časové osy událostí, o kterých jsme se zatím učili.

V pátek jsme na to hned navázali. U čtvrťáků se ukázalo, že si toho o slovesech a jejich mluvnických kategoriích moc nepamatují, tak velkou část hodiny strávili připomínáním a procvičováním. Páťáci vymýšleli bláznivé věty složené jen z podmětu a přísudku, ty dále rozšiřovali a pak hledali co nejvíc skladebních dvojic. A protože byl mezinárodní Den stromů, zahájili jsme dílnu čtení diskuzí o tom, jestli jsou pro nás stromy důležité, co nám přináší a co můžeme my přinášet jim. Pak jsme ve dvojicích skládali zestručněný příběh o Muži, který sázel stromy. Pastýř v Alpách, kde bylo velké sucho, každý den namáčel a sázel sto žaludů. Díky tomu pak vznikl krásný les a do krajiny se vrátila voda. Někteří se k nám nepřipojili a raději si samostatně četli ve třídě.

Protože jsou další týden prázdniny a učili jsme se jen v pondělí, tak připojujeme vzpomínky i na tento den. Ráno proběhlo druhé kolo voleb, kterému předcházel diskuzní panel, kdy museli naši kandidáti odpovídat na otázky voličů. Také jsme si povídali o tom, jaký by měl prezident či prezidentka být a jaké jsou jeho/její povinnosti. Sčítání hlasů bylo řádně napínavé, nakonec ale s většinou zvítězila Terka. A tak máme zase prezidentku. Po volbách a svačině jsme se s Agnes pustili do výroby míčků z mouky a balonků, na které jsme se už dlouho těšili. Agnes, nám to nejdřív ukázala, společně jsme napsali postup na tabuli a pak už tvořil každý sám. Navzájem jsme si ale pomáhali. Protože bylo pěkně, zůstali jsme po přestávce venku. Tam jsme se pomocí diskuze a různých úkolů seznámili s tím, proč 28. října slavíme svátek, kdo to byl Tomáš Garrigue Masaryk a i trochu s tím, jak se u nás za první republiky žilo. Na závěr jsme vytvářeli své návrhy známek s portrétem TGM. A teď už hurá na podzimní prázdniny!

25 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page