top of page

Jak jsme si zašli na jógu

Od prvňáčků

Tak jsme se znovu po prázdninách sešli. Některým se nám chtělo vstávat do školy více, jiným méně, ale brzy jsme zase všichni byli rádi, že se vidíme. Ranní kruh jsme si udělali rozdělený po třídách. Nejprve jsme si malovali obrázky z prázdnin, pak jsme hádali, co kdo namaloval a vyprávěli si o tom, co jsme nakreslili, i o všem dalším, co jsme zažili. Starší děti jsme si ale také hodně užili.


O prázdninách jsme si totiž zapisovali jídelníčky, a tak jsme se pak spolu se staršími rozdělili do skupin a jídelníčky jsme si vymýšleli. Nejprve jídelníček na tři dny, takový, jaký by nám opravdu chutnal. Pak jsme měli za úkol vymyslet jídelníček na jeden den úplně strašně zdravý a na jeden den strašně nezdravý. Pak jsme společně přemýšleli, co všechno je vlastně zdravé a co ne. Povídali jsme si o výživové pyramidě i o různých skupinách potravin. Přečetli jsme si jídelníček našeho pana kuchaře a přemýšleli jsme, jestli je vlastně zdravý. A také jsme panu kuchaři každý napsal, co bychom chtěli, aby nám vařil. Někteří jsme chtěli méně masa a více zeleniny, ale většina dětí chtěla sladká jídla a omáčky.


Druhý den po angličtině jsme si vzali naši knížku o lidském těle a povídali a četli jsme si v ní zase o jídle. Povídali jsme si, co jedí miminka, kreslili jsme si smajlíky k ovoci, podle toho, které nám jak chutná, luštili osmisměrky, zapisovali jsme si naše oblíbená jídla, povídali si o chutích, čichu a zraku. Četli jsme si v paní Láryfáry, jak se léčí Nimravka v jídle. Další den jsme si ještě vyzkoušeli náš hmat při poznávání různých předmětů a materiálů po hmatu.


Navštívili jsme také jógové centrum, kde nás paní Josefína provedla jednou lekcí. Učili jsme se vnímat sami sebe, náš dech, soustředit se na své tělo při cvičení, zazpívali jsme si mantru Ať jsou všechny bytosti šťastné a nakonec jsme si vytáhli i motivační kartu. Po obědě jsme si pak povídali o tom, co se nám tam líbilo, co ne, co nás rušilo. Pak jsme si povídali i o našem vzájemném chování, nejen dnes, ale i v jiných dnech i v družině. Stále se učíme vnímat druhé a ani neúmyslně jim neubližovat. Při čtvrtečním celokoko kruhu jsme si pak povídali o 1. kokoščí hodnotě Spolupráci. Přemýšleli jsme o tom, kdy se nám daří spolupracovat a vzpomínali jsme si každý na konkrétní příklady, mohli jsme kreslit i psát.


Při matematice jsme řešili příklady s dvojitým porovnáváním, kdy jsme hledali číslo větší než zadané a zároveň menší než druhé zadané. Řešili jsme příklady s parketami i řadu z korálkových pravidelností. Vybarvovali jsme také obrázky podle výsledků příkladů ve čtvercové síti, řešili jsme domečky s příklady, kdy ve střeše byl součet a ve sklepě rozdíl dvou čísel a vyluštili spoustu bludišť. A naučili jsme se hrát hru, kdy se ve dvojicích spojují postupně čísla od 1 do 20 s co nejmenším počtem můstků. (Děti vysvětlí.)

Učili jsme se písmenka ŽŠČ a hodně jsme četli. V pátek při ranním kruhu jsme popustili uzdu fantazii. Mohli jsme si totiž cokoliv přát a všechna přání byla předem splněna. Vilemínka ráno postavila krásný bunkr v kobercovce, tak jsme si tam pak hráli a učili jsme se i tam. Mohli jsme si každý vymyslet svou vlastní planetu, fantazii se meze nekladly. A tak jsme měli planetu, kde bylo všechno hranaté, planetu, kde žili jenom koně, planetu s jednorožci, planetu, kde všechno bylo z čokolády a zmrzliny, planetu, kde rostly mobily jako květiny a spousty dalších. Při angličtině jsme si pak také povídali o planetách a pustili jsme si písničku o exoplanetách od Bětky.


Mezi třeťáky a čtvrťáky, tentokrát od Stell

V pondělí jsme přišli do Kokošky po prázdninách, na začátku jsme měli menší kruh v naší třídě. Seřadili jsme se podle velikosti a Agnes nám vybrala dvojici, se kterou jsme si navzájem popovídali, co jsme o prázdninách dělali. Úkolem bylo zapamatovat si vyprávění toho druhého a sdělit to ostatním. Po svačině jsme se sešli v kobercovce. Utvořili jsme opět dvojice, sedli jsme si na zem, zády k sobě a bez pomocí rukou jsme měli vstát. Zúčastnili jsme se všichni, jenom já nemohla, protože mám zlomenou ruku. To samé jsme opakovali všichni v kruhu. Pak Agnes přinesla koberec, na který jsme si všichni stoupli. Naším úkolem bylo otočit koberec tak, abychom na něm stále všichni stáli.


Ve třídě jsme se rozdělili na holky a kluky. Kluci zůstali ve třídě. Holky odešly do kobercovky, kde se snažily vymyslet, jak se přesadit, což trvalo hooodně dlouho. Někdo se nechtěl hnout z místa, některá zase chtěl sedět jen vedle někoho. Požadavků jsme navíc měly opravdu hodně. Dokonce jsme si na to musely vzít tabulky a kostičky a pořádně jsme se u toho napočítaly. Nakonec každá z nás řekla jen jednu věc, kterou by chtěla nebo nechtěla a Agnes to pak podle toho vymyslela. Uf, bylo to docela náročný. Pak jsme šli ven a tam jsme si hráli.


Nahoru jsme se vraceli s Krištofem. V kobercovce jsme se sešli s prvňáky, se kterými jsme utvořili dvojici a začali vymýšlet jídelníček na celý den. Úkolem bylo vymyslet jeden jídelníček zdravý a jeden nezdravý.

Pak jsme odcházeli na oběd.


V úterý jsme přišli do Kokošky jako každý den. Setkali jsme se všichni na kruhu, kde jsme se navnadili na nový den. První hodinu jsme měli nějaký předmět a pak jsme šli ven hrát vybíjenou. Pak přišla na řadu angličtina. Přišla Magda, přinesla paruky a klobouky. Jeden z nás si vzal paruku nebo klobouk, sedl si na připravenou židli a ostatní se ho ptali anglicky, co je napadlo. Když angličtina skončila, vkládali jsme si do kokopisníku papíry na nový měsíc únor.

Pak následoval oběd.


Expedice probíhala tentokrát na Letné, kde jsme si zacvičili jógu. Ale já tam kvůli své ruce nebyla.


Ve čtvrtek ráno byl pravidelný kruh. Povídali si o kokoščích hodnotách a rozebírali konkrétně tu první, o spolupráci a podpoře. V češtině jsme si zahráli pohádku o slovních druzích, které jsme pak určovali v textu. Na chvíli jsme si šli zahrát vybíjenou a pak jsme pokračovali v češtině. Po obědě následovala matika a čtvrťáci procvičovali dělení jednociferným číslem.


Na pátečním kruhu jsme si říkali, že tento den by rodiče měli na všechno odpovídat svým dětem „ano, můžeš“. Následovala angličtina opět s parukami a klobouky. Tentokrát jsme se ptali na otázky, které máme nalepené v sešitě. Matematika byla tentokrát dost těžká. Protože se blížil masopust, povídali jsme si o něm. Ven jsme nešli, protože bylo škaredě, proto jsme pokračovali v povídání. Pak jsme šli na oběd. Po obědě jsme četli prvňáčkům a oni nám. V dílně čtení jsme si ve vybrané knížce měli vybrat postavu, se kterou máme něco společného. Pak zbývala chvíle na volnou aktivitu.
35 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak jsme se ještě naposledy učili

V pondělí jsme si po společném kruhu popovídali nad domácími úkoly a v pátek jsme se pak s našimi posledními úkoly předprázdninově rozloučili. Četli jsme letáčky o našich ztracených zvířátkách, hledat

Opmerkingen


bottom of page