top of page

Jak jsme si vařili čaj z bylinek

Od prvňáčků

Týden nám začal hned úterkem, povídáním si o tom, proč je dnešní den dobrý i povídáním si o tom, co zajímavého jsme zažili a hlavně veselou angličtinou s Magdou. Pak nás čekal Pepa a trocha ekologie a písmenko I. To je trochu zapeklité písmenko, protože malé tiskací L vypadá jako velké I. Po obědě jsme pracovali s Kokopisníkem. Nadepsali jsme si nový měsíc - květen, přemýšleli jsme, kdy bude další státní svátek, kdy škola v přírodě a kdy má kdo narozeniny. Taky jsme si všímali značek měsíce a poznávali jsme, kdy je úplněk, kdy nov, kdy měsíc couvá a kdy dorůstá. Pak jsme si společně procházeli povídání o tom, co jsme se za celý duben naučili a dělali jsme si tam smajlíky a zaznamenávali si, jestli je látka pro nás lehká nebo těžká. Určitě se podívejte!

Ve středu jsme si v botanické zahradě užili program o léčivých i jedovatých bylinách. Z těch léčivých jsme si uvařili čaj. Ve dvojicích se staršími nás pak ještě čekalo velké třídění rostlin. Nejprve jsme si kartičky rozstříhali a pak jsme přemýšleli, kam kterou nalepit. Jestli je to strom nebo keř, listnatý nebo jehličnatý, nebo bylina, houba, mech, lišejník či kapradina. Byla to mimo jiné zkouška trpělivosti. Společně jsme si také prošli japonskou zahradu, určitě se podívejte na fotky, jak nám to mezi rododendrony sluší. No, a nejlepší byla svačina v houpacích sítích a pak oběd u stánků s občerstvením, kde měli zmrzlinu.

A protože se nám konečně udělalo venku teplo, učili jsme se ve čtvrtek i v pátek hodně venku. Pozorovali jsme rostliny a jejich stavbu, učili jsme se rozlišit stvol od lodyhy a stébla, kreslili a lepili jsme si pak květiny a povídali jsme si o tom, jak se dělá herbář. Také jsme si volili krále, královnu a princátko ze všech druhů ovoce, na které jsme si vzpomněli a učili jsme se tak poznávat mužský, ženský a střední rod. Četli jsme si a učili se zpaměti od pana Hrubína Týden malých zahradníků a v pátek jsme si četli zase ve dvojicích se staršími. V písance došlo na U a h. V matematice jsme zase bojovali s neposedy, z dřívek jsme skládali čtverce podle zadání a řešili jsme hady.

V pátek při ranním kruhu jsme přemýšleli, který z vynalezených vynálezů je podle nás ten nejdůležitější. Můžete hádat!


Mezi třeťáky a čtvrťáky, tentokrát od Verunky a Laury

Tento týden jsme se v Kokošce potkali až v úterý, protože v pondělí jsme si všichni užívali prodlouženého víkendu. Po společném kruhu s Magdou jsme si s Agnes ještě chvilku povídali o tom, jak jsme si víkend užili a pak nám představila takový nový papír na nástěnce. Má to být návod na to, co dělat, když něco nevíme. Prý se máme ještě znovu zamyslet a hledat odpověď v sobě. Pak se máme podívat do sešitů a učebnic, že se tím učíme hledat odpovědi. Když to nepomůže, máme se obrátit na své spolužáky a teprve na závěr se případně zeptat nějakého dospěláka. No uvidíme, jestli nám to pomůže. V češtině jsme zkoumali různá přísloví i si opakovali pravopis, třeťáci se pustili do vyjmenovaných slov po S. V matematice ještě pokračujeme v geometrii, tentokrát jsme měli narýsovat trojúhelníky i lichoběžníky na čistý papír. Bez pomocné mříže to byla docela výzva! Třeťáci mezitím procvičovali příklady s předností operací a tvořili hady.

V rámci středeční expedice jsme zamířili do Botanické zahrady v Troji. Zde už na nás čekal program o léčivých i jedovatých bylinkách a včelách, ale mě, Verču, to moc nebavilo. Svačina v houpacích sítích byla zábavnější. Po svačině jsme ve skupinách rozdělovali různé rostliny podle toho, jestli to jsou byliny, keře, stromy atd. A úplně nejlepší byla Japonská zahrada.

Čtvrtek jsme jako obvykle zahájili celokokoščím kruhem, kde jsme probírali různá témata, která se nás dotýkají. Například jsme se ozvaly my, holky z Axolotlů, že bychom se rádi podílely na obnově časopisu Kokopis. Proto jsme se na kruhu dohodli, že se všichni, kdo se chce zapojit, sejdou o velké přestávce a domluvíme se, jak dál. Agnes nabídla, že nám se vším pomůže, ale že to nechá na nás. O přestávce jsme se sešly my a Bára s Emou z nejstarších. Rozdělily jsme si práci a Emu zvolily šéfredaktorkou. Čeština dneska byla moc príma. Zkoumali jsme totiž, jak se koupe žuchrafa. A že nevíte, co to je? No přece tajuplné zvíře! Každý si ho představoval trochu jinak. Podle některých se jednalo o obří zvíře, které furt padalo, a proto to Žuch. Pro jiného to bylo zase zvíře, velké jako pes, ale mnohem delším čumákem. A pro někoho to bylo třeba jen jméno pro krávu. V textu jsme pak hledali, jak je to tedy s tím koupáním a dávali si různá doporučení, na co rozhodně nezapomenout. Na závěr jsme si své žuchrafy nakreslili a napsali o nich pár vět. V matematice se třeťáci pustili do dělení se zbytkem, a dokonce vymýšleli i vlastní slovní úlohy. My, čtvrťáci, jsme dostali postup, jak narýsovat nějaký neznámý tvar. Ale docela jsme se ztráceli v pojmech, tak to bylo dost těžký.

V pátek jsme to ale hned dohnali. Během matiky jsme s Agnes vyrazili ven, a zatímco třeťáci luštili šifry, kde museli vypočítat hned několik příkladů s dělením se zbytkem, jsme se pustili my do velkého opakování geometrických pojmů, a tak už všichni dobře víme, co je to třeba úsečka a co rovnoběžka a kolmice a jak se co značí. Hurá! Češtinu jsme vlastně moc neměli. Měli jsme totiž za úkol ve třídě rozdělit náš kruh ze stolů a vytvořit dvě třeťáckou část na jedné straně a čtvťáckou na té druhé. Třeťáci to teda zvládli mnohem rychleji než my, takže stihli i trochu opakovat vyjmenovaná slova. A po obědě už jenom naše oblíbené čtení, hurá!
28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page