Jak jsme si užili týden Všeobecného zvířetníku (12. - 16. 5.)
- podvalovad
- 12. 5.
- Minut čtení: 2
Znáte Všeobecný zvířetník? My moc dobře, je to totiž naše oblíbená knížka. A to nejen, když máme projekt o zvířatech. Tento týden nás provázel od pondělí do pátku svými zábavnými ilustracemi a ze známých zvířat tvořili ta vymyšlená. Pondělní ráno jsme věnovali ale hlavně sobě, protože jsme se v poslední době neviděli. No a taky Kokopisníku, ve kterém jsme pracovali s měsíčním plánem i sebehodnocením. A taky jsme se pustili do tématu, na které jsme se dlouho těšili. Jupí, ať žijou zvířata!
Nejprve jsme si povídali o těch, která máme rádi a které ne, kterých se bojíme. Potom jsme se domluvili na výstupech za tento projekt. Ten hlavní bude medailonek o vybraném zvířeti, které není úplně známé a hlavně náš vlastní pracovní list, který si připravíme pro ostatní. Výsledkem pak bude pandí časopis o zvířatech s různými úkoly. Naše radost ale byla za chvilku tak veliká a divoká, že jsme se přestali navzájem poslouchat, a tak nás Agnes poslala pracovat samostatně. Každý jsme si vylosovali nějaké zvíře a vypracovali úkoly zaměřené na čtení s porozuměním, kterým jsme se mohli inspirovat.
Ve středu jsme se vydali do Zoo, kde už jsme sice byli, ale každý rok se tam moc těšíme. Každý jsme si vybrali zvíře, které chceme vidět a podle toho naplánovali trasu. Do mapy světa jsme si pak každý zapisovali zvířata, která jsme viděli. Ne všechna
, ale jen ta, která jsme chtěli. Muselo jich být alespoň deset a zároveň jsme museli mít alespoň jedno zvíře z každého kontinentu. V Zoo to bylo super, viděli jsme džungli, africkou poušť i savanu, ale hlavně mongolské micro pláně, kde jsme navštivili pana Profesora, tedy Pískomila mongolského, kterého jsme adoptovali v zimě.
Ve čtvrtek jsme na našem projektu pracovali dál, upravovali jsme záznamy ve svých mapách a dohledávali další zvířata, pokud jsme nesplnili zadaná kritéria. Také jsme diskutovali o tom, do jakých skupin bychom zvířata mohli dělit a proč. Ukázali jsme si, do jakých skupin je dělí přírodovědci a zkusili do nich rozdělit zvířata, která jsme si zapsali v Zoo. Na závěr nás čekala diskuze o tom, která zvířata bychom chtěli domů a která vůbec, která zvířata nám přijdou nejzajímavější a která nejnudnější.
Zvířecí téma nás ale nepustilo ani v matematice, kde jsme si na síti vytvořili vlastní plán na stavbu Zoo. Veškeré části bylo potřeba nejprve pečlivě narýsovat. Poté jsme museli vypočítat, kolik plotů/zdí/skla potřebujeme na výstavbu jednotlivých výběhu, pavilonů a dalších budov. A také, kolik prostoru nám zaberou. Vše jsme pečlivě zapisovali do tabulky. Někteří i přidali informace o tom, co daná zvířata potřebují a čím se živí. V jiných hodinách jsme zase rýsovali podle šipkových zápisů a zkoumali barevné mozaiky, na kterých jsme si pojmenovávali jednotlivé útvary, počítali obsahy, měřili obvody a mnoho dalšího.
Právě Všeobecný zvířetník se nám hodil při češtině. Vybrali jsme si několik bláznivých zvířat a trénovali naše psaní nevázaným písmem. Nejprve jsme opisovali záznamy z knížky, pak jsme se pustili i do vymýšlení vlastního pokračování Nezapomněli jsme ani na procvičování vyjmenovaných slov, slovních druhů a tvarů sloves.
Jo a přišly k nám na zkoušku Dorotka a Ela, dvě moc príma holky, na které se můžeme od září těšit. Hurá!
תגובות