top of page

Jak jsme si to užili v Zoo i jinde

Od prvňáčků


Tak nám utekl další týden. Utekl o to rychleji, že jsme po Velikonocích přišli až v úterý a také proto, že nás tentokrát čekaly hned dva výletní dny.

V úterý jsme si při angličtině užili anglických velikonočních zvyků, po kterých na koberci zbyla spousta skořápek. Také jsme si každý o Velikonocích napsali, co jsme zažili a povídání vyzdobili obrázkem a pak společně sdíleli. V úterý Žofka ještě přinesla velikonočního beránka z kynutých šneků, který byl prostě výborný.

Ve středu jsme se vypravili do ZOO. Nejprve jsme si užili společnou prohlídku s paní průvodkyní, která nám povídala o etologii, neboli chování zvířat. Po svačině a přestávce na hřišti, jsme už jen sami prvňáci putovali po spodní části ZOO. Zaběhali jsme si také na běžícím pásu a prolezli další hřiště. A že bylo krásně a na sluníčku náramně teplo, někteří jsme si koupili i ledovou tříšť a někteří raději něco trvalejšího, třeba plyšáčka nebo pohled nebo sloní hnůj.

V pátek celý den pršelo, a tak jsme se schovaní pod deštníky vypravili do divadla za Hurvínkem. Tam bylo loutek! Představení bylo tlumočené do znakového jazyka, protože tu byly i neslyšící děti. Někteří jsme se trochu i báli, ale všechno dobře dopadlo. Po obědě jsme si stihli už jen přečíst poslední pohádku z Indigových pohádek a byl tu konec vyučování.

V úterý a ve čtvrtek jsme se ale stihli i učit. Třeba psací r a O. Také jsme si četli a povídali o Pepovi, který místo psaní úkolu šel hrát fotbal, to by se nám stát nemohlo.. a společně jsme si vyhodnocovali, co jsme se naučili v březnu i to, jak jsme se chovali a uklízeli si. Určitě se podívejte do Kokopisníku. V matematice jsme spočítali spoustu příkladů, měli jsme také za úkol hledat v zadaných příkladech chyby a opravit je tak, aby byly správně, spolu jsme si vše i kontrolovali. Nejtěžší pro nás byly úkoly s přerozdělováním peněz mezi dvěma chlapci. Také jsme pokračovali v poznávání času podle ručičkových hodin. Pracovali jsme s našimi vyrobenými hodinami nejprve společně, pak ve dvojicích, kdy jsme se učili vzájemně. Také jsme si velké hodiny vyrobili v kobercovce a vždy jsme jeden byl malá ručička a druhý velká ručička a museli jsme si správně lehnout a ukázat čas. Nejlepší byla půlnoc!

V Paní Láryfáry jsme si četli Žalobajdu a přemýšleli jsme u ní, co to vlastně to žalování je a co není. Ve čtvrtek při celokoko společném kruhu jsme společně přemýšleli, co a jak udělat, když se mi něco nelíbí, i o tom, jak na sebe vzájemně brát ohledy. Jak je to vlastně s tou naší svobodou. A prvňáčci to mnohdy uměli vysvětlit nejlépe ze všech, je vidět, že na tom často pracujeme.


Mezi třeťáky a čtvrťáky, tentokrát od Stell s drobnou dopomocí Agnes


Tady by teď obvykle bylo napsané, co se dělo v pondělí. Tentokrát jsme si ale pondělí každý užil sám a po svém, protože byly Velikonoce. (Tedy, Stell pondělek v Kokošce stejně popsala, ale projekt rozhodně neproběhl. 🙂)

V úterý jsme se v Kokošce potkali skoro všichni, chyběla nám snad jen Agnes, která si ještě užívala velikonočních prázdnin. Místo ní nás v úterý učila Petra, mamka od Alči. Během češtiny jsme trochu kreslili a trochu psali. Někdo psal příběhy o robotech, někdo o dinosaurech a další o psech. V matematice jsme si mohli vybrat, co budeme počítat, protože máme tento týden dostat nové pracovní sešity. V angličtině jsme s Magdou váleli vajíčka. Těch mi sice bylo líto, ale i tak se ještě dala jíst. Alča na konci týden prohlásila, že nebylo tak hrozný, když ji učí její mamka.

Ve středu jsme byli v Zoo, což byla velká zábava. Mohli jsme se rozprchnout a kupovat si, co se nám chce a chodit kamkoliv. Všichni jsme se pak měli setkat na domluveném místě, což bylo těžké, protože se pár dětí ztratilo. Nakonec ale cestu všichni našli. Pak jsme se skoro všichni vydali na ledovou tříšť. Jo a ještě něco. Dneska se k nám přidal druhý Marek, který je teď v Kokošce na zkoušku.

Ve čtvrtek se konečně objevila Agnes. Tentokrát na nás ale nevytasila matiku a češtinu jako obvykle, ale začali jsme si povídat o tom, co víme o umělé inteligenci. Většinou zaznělo, že vlastně vůbec není chytrá, ale spíš hloupá. Je to ale kvůli tomu, že nás o pár týdnů předtím nedokázala rozdělit do dvojic v projektu. Copak by Márinka mohla být ve dvojici s planetou? Následovalo psaní otázek na tabuli, které ukazovaly, co vše bychom o AI (umělé inteligenci) chtěli vědět. Pak nám Agnes rozdala takové malé pracovní sešity od Rakety, toho časopisu pro děti. Práce s nimi nám zabrala v podstatě celý den. Nejdřív jsme zkoumali, co je to inteligence a že jich vlastně existuje několik. Pak jsme zas pomocí různých úkolů poznávali, jak se taková inteligence učí a v čem je lepší ona a v čem člověk. No a pak nezbývalo nic jiného, než se začít ptát. Na plátno jsme si promítli chat GPT a střídali se v pokládání otázek. Na závěr nás čekalo velké sdílení, například toho, co nás překvapilo nebo co jsme se naučili. No tak schválně, co víte o umělé inteligenci vy?

V pátek jsme s Magdou hráli hru, kde byly obrázky a my je pak měli popsat. Byl tam například strom s planetami a my jsme to měli pak najít na pracovních listech. Pro mě to byla trochu otrava. A víc si toho nepamatuju. Agnes dodává, že jsme se třeťáci učili vyjmenovaná slova po P a čtvrťáci četli text o Praze, tvořili společnou myšlenkovou mapu a vymysleli dvě scénky pro třeťáky. První z nich se týkala důležitých historických momentů, druhá zas nejznámějších pražských památek.
31 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page