top of page

Jak jsme se zase potkali v Kokošce

Poprvé od prvňáčků

Tak už je tu náš první školní den. Naštěstí nás do školy doprovodili maminky a tátové a někoho i babičky a sourozenci. Sešli jsme se na zahradě u Salesiánů, udělali jsme vélký kruh a všichni jsme se představili. Pak jsme na kokoščí zelená srdíčka – lístečky psali s rodiči přání pro Kokošku. A rozešli jsme se do tříd. Našli jsme si svou třídu i svá místa v lavicích a pak už nás čekal kruh z kytičkových podsedáčků na koberci. Každý jsme si na jednu sedli a povídali jsme si, trochu o školce a trochu o škole a o tom, co nás čeká. A abychom všichni věděli, jak vypadá kokoška, dostali jsme každý s kokoškou záložku. Pak už na nás čekal kamínek, na který jsme tajně namalovali obrázek toho, co máme rádi. Ostatní pak hádali, co to je a kdo to maloval. A ještě jeden dárek nás čekal. Pro každého kytička, každý jsme té své dali jméno a pěkně ji ve třídě přivítali.

Další den jsme si hráli hry se jmény, se staršími jsme si také zahráli hru místa si vymění, vyprávěli jsme si a hlavně jsme se vypravili na velkou výzkumnou výpravu po budově. Nejprve jsme se seznámili s paní Máriou na vrátnici, výtahem jsme sjeli do podzemí prohlédnout si kuchyň i paní kuchařku, podívali jsme se do kostela i do horního patra a do družiny a do tříd starších dětí. Cestou jsme dostali čokoládu od jednoho pana Salesiána. A dostali jsme i náš první pracovní sešit, ve kterém jsme si hned četli a kreslili.


Podruhé od prvňáčků

V pondělí jsme se ráno s většími sešli v kobercovce. Abychom se seznámili hráli jsme si společně. Nejprve jsme se chytili za ruce a posílali po kruhu elektřinu, pak jsme se představovali, ke svému jménu jsme si ale měli vymyslet i jednu naši vlastnost. Abychom si zkusili, koho si už pamatujeme, kouleli jsme si míč a vždy jsme řekli jméno toho, komu míč posíláme. Ve čtyřčlenných skupinkách se staršími jsme se pak snažili postavit co nejvyšší věž z kostek. Dařily se nám věže opravdu veliké. Po přestávce jsme se zase sešli v kobercovce. Tentokrát jsme si povídali o prázdninách. Každý měl na své povídání dvě minuty a mohl si na hlavu střídavě posadit žlutý klobouk, pod kterým byly prázdninové zážitky krásné a sluncem zalité, černý, pod kterým naopak vše bylo strašné, a bílý, kde to bylo bez emocí. Moc pěkně jsme se mnozí zapojili, a kdo nechtěl, tak vyprávět nemusel. Pak jsme si venku hráli a utrhli jsme si i první kaštany. Chvíli jsme se učili s Pepou. Učili jsme se i používat malý a velký hlas. Po obědě jsme si hráli s kočičkovým pexesem a dávali si matematické úkoly s obrazem dětského hřiště.

V úterý jsme si hráli při angličtině, povídali jsme si s maňáskem Pepou o jeho škole, vypravili jsme se zase při matematice na dětské hřiště a kouzelným peříčkem jsme k životu probudili na strašidelné půdě z prachu Chumlíka, a hned jsme si i takovou půdu ve fantazii vytvořili a každý svého Chumlíka nakreslili.

Ve středu jsme se i se všemi staršími dětmi vypravili do Ďáblického háje hledat nějaké krásné místo. Nakonec jsme jedno našli kousek u spodního hřiště. Každý jsme si vybrali jeden strom, vytvořili jsme mu rodný list, napsali mu přání nakreslili obrázek, obkreslili kůru, postavili si u něj domeček a z modelíny jsme mu někteří vytvořili krásné dárky nebo třeba trpaslíčka, kterého jsme nechali bydlet v domečku. Ve skupinkách napříč třídami jsme si pak na cestičce z přírodnin vytvořili krásné mandaly nebo třeba velkého brouka. Ve třídě jsme pak poznávali nasbírané listy a chvíli jsme s Chumlíkem a zrcátkem přemýšleli, co se nám na sobě nejvíc líbí.

Další dny jsme se v matematice seznamovali s prostředím vláčků, dřívek, a krychlových staveb, skládali jsme z papíru obdélníky čtverce a trojúhelníky, při češtině jsme poznávali velká tiskací písmena, učili jsme se říkanky s abecedou, na tabulky jsme pokračovali s uvolňujícími cviky. Naučili jsme se společně písničky Hlava, ramena, kolena palce a Dobré ráno, česky i anglicky, při angličtině jsme si pěkně pohráli s dráčkem.

A hlavně na víkend jsme se skoro všichni i se svými rodiči vypravili do Kořenova na horskou chatu Zvonice!


Mezi třeťáky a čtvrťáky


I u nás, u třeťáků a čtvrťáků, je mnoho nového. Přesunuli jsme se do třídy starších, která se ale hodně změnila. Objevili jsme nový nábytek, tabuli, knížky a dokonce i tatami, skládací pěnový koberec i s polštářky. Máme tak dost prostoru pro učení i hraní.

Tyto dny jsme se hlavně seznamovali s novými učebnicemi a sešity, tvořili svá portfolia a zdobili své boxíky. Vzpomínali jsme na prázdniny a přemýšleli o tom, co a kdo pro nás znamená domov. Vždy, když byl trochu čas po obědě, začali jsme společně číst Sen v Benátkách od Štěpána Zavřela, a dokonce jsme knížku už celou přečetli. Taky jsme vyhlásili Olympiádu v Jinakosti, pro kterou zatím vymýšlíme disciplíny.

Přišla se na nás podívat vzácná návštěva - hroch Kvído. Je to trochu popleta a nešika, o prázdninách spadl do barvy, a tak je celý růžový. Jsme ale rádi, že s námi ve třídě teď je. Kvído se s námi bude ještě chvilku učit a zkoumat svět kolem nás, prý se ale chystá další návštěva, tentokrat z rodiny Podvalovic. Kdo to asi bude?

Uzavřeli jsme s Krištofem a Agnes první projekt, ve kterém jsme představovali místa, která jsme navštívili o prázdninách. Každý z nás vytvořil referát, který jsme museli představit ostatním spolužákům. Ve středu jsme se spolu s ostatními třídami vydali do Ďábličáků, kde jsme hráli různé hry a poznávali svůj strom.

A v pátek už hurá na náš společný kokoščí víkend!


První dva týdny druhého stupně


Ve čtvrtek nás čekal první den školy. Společně jsme se přivítali v kruhu na dvoře, představili jsme se a pak jsme na zelená kokoščí srdíčka napsali naše přání pro začínající školní rok. Nakonec nám už zbývalo si jen prohlédnout naši novou třídu, vytvořenou z bývalé družiny.

V pátek jsme se seznamovali s našimi předměty. Nejprve jsme měli češtinu, na kterou navazovala dvouhodinovka angličtiny, nakonec jsme zakončili matematikou.

Po víkendu jsme týden zahájili ranním kruhem, na kterém jsme si trochu představili fungování Kokošky. Poté jsme měli opět češtinu, na kterou jsme navázali osobnostně a sociální výchovou. Po obědě jsme měli nejprve dílnu čtení, poté jsme se seznámili se studovnou, ve které si můžeme vybrat úkoly, které nás budou nejvíce zajímat.

V úterý jsme měli nejprve matematiku a angličtinu, na které jsme navázali předmětem společnost (také známým coby “humáč”). Na něm jsme se ve skupinách pokoušeli co nejpřesněji zrekonstruovat první den školy - přesto, že to bylo poměrně nedávno, naše vzpomínky se poměrně lišily. Zjistili jsme tedy, nakolik je lidská paměť nespolehlivá.

Ve středu jsme pak vyrazili s prvním stupněm do ďáblického parku. Tam jsme si vybrali svůj strom, o kterém jsme napsali co nejvíce informací. Ty jsme pak dohromady zakopali ve sklenici.

Ve čtvrtek nás čekala dvouhodinovka matematiky, po které následovaly první hodiny předmětu příroda.

V pátek jsme pak měli několik hodin s Danielou. Ty jsme využili k diskusi o vybavení třídy.79 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page