top of page

Jak jsme se stali vynálezci (31. 3. - 4. 4.)

Ano, je to tak. Každý z nás se stal vynálezcem. Pokračujeme totiž v našem vědeckém projektu a po zkoumání vlastnosti látek a přípravě roztodivných pokusů jsme se dostali k samotnému vynalézání. Nejprve jsme se ale seznámili s více či méně známými českými vynálezci. Takže teď už dokážeme rychle v portfoliu najít, kdo vynalezl kontaktní čočky, krevní skupiny nebo třeba lodní šroub. My Češi dokážeme být občas opravdu šikovní! To nejlepší ale přišlo nakonec, sami jsme se do vynalézání pustili. Ale nebyla to žádná sranda. Vynález bylo potřeba vymyslet, nakreslit a popsat, jak vlastně funguje a čím nám ulehčuje život. Proto na začátku hodně z nás nejprve přemýšlelo nad tím, co vlastně dělají neradi a co je moc nebaví. A někteří nad tím, co je trápí ve světě a chtěli by tomu pomoc. 

A tak Toník vymyslel lektvar Růstovník, který dokázal nechat vyrůst dvojče nějakého ovoce nebo zeleniny. Vilča představil robota Robodoga, velkého pomocníka při péči o psy. Mári by se ráda snadněji přesouvala, a tak představila osobní teleport Zmísta domísta. Bella ukázala přístroj Nic a najednou něco, jehož úkolem je nás zabavit při dlouhých cestách s autem. Péťa nerad píše úkoly, a tak  vymyslel robůtka, který je bude psát za něj. Hugo vytvořil druhou verzi svého šikovného robota Protisprejovače, jehož úkolem je zabarvit posprejovaná místa. Alička ví, že se jí nejlépe učí, když je dobře odpočatá, proto vymyslela Probuzovák, který nám během chvilky dodá potřebnou energii. Betka, jak jinak, si vymyslela psího robotího parťáka HAFBO, který navíc obsahuje i umělou inteligenci. Vojta myslí na všechny, kterým se špatně ohýbá - představil univerzální podavač, který má nejen kleštičky, ale i prkénka. Fáfa má rád přírodu i auta, a proto ho napadlo, že by auta (Vouta) mohla jezdit na vodní pohon. Ida přemýšlí, jak zjednodušit výrobu papíru, a dokonce hledá způsob, jak svůj vynález skutečně vytvořit. 

V češtině jsme teď hodně ponoření do procvičování osoby a čísla u sloves. Zkoušíme to různými způsoby, ukazujeme si pomocí prstů, skládáme češtinářská puzzle, procvičujeme i v učebnicích. Nezapomínáme ani na psaní a procvičování vyjmenovaných slov. V matematice nás trochu potrápili sousedé, ale společně jsme na ně přišli. Je skvělé, jak si dokážeme, nejen při matematice, pomáhat. Také jsme si připomněli vizitky abaku a pracujeme dokonce i se zlomky, jen jim tak ještě neříkáme.

Jo a ve středu jsme měli vzácné hosty. Přišly za námi dvě paní z Linky bezpečí, aby si s námi popovídaly o své práci a popovídaly si s námi i o jinakosti a odlišnosti. To téma jsme si sami ve třídě zvolili a odhlasovali. A tak jsme si spolu mohli popovídat o tom, jak se mezi sebou lišíme a jaké to pro nás je, když se něčím odlišujeme. A co můžeme ovlivnit a co naopak ne. Bylo to moc fajn. Po zbytek dne jsme s Danielou hráli různé tmelící i tlemící hry.



 
 
 

Comments


bottom of page