top of page

Jak jsme se potkali po prázdninách (19. - 23. 2. )

A je to tu. Po zasloužených prázdninách jsme se znovu potkali v Kokošce a naštěstí v hojném počtu. Hned ráno jsme si popovídali o tom, co jsme kdo zažili a kde jsme byli. A nebylo to tak jednoduché, měli jsme na to totiž jen minutu. Našli jsme si parťáka, se kterým jsme sdíleli a po uplynulém čase si našli dalšího. Na závěr zaznělo, co nás zaujalo na zážitcích druhých. V projektu jsme navázali na téma vynálezů a Leonarda da Vinci a rozhodli se prozkoumat dobu, ve které žil. A protože jsme potřebovali trochu pomoct, zkusili jsme se zeptat Chatu GPT, aby nám napsal několik nejdůležitějších objevů a událostí, které bychom jako čtvrťáci a páťáci měli znát. Jeho nápady jsme pak doplnili svými, rozdělili se do skupinek a pustili se do vyhledávání a zpracovávání informací. A tak vznikly plakáty o objevení Ameriky Kolumbem, renesančním oblečení, umění i architektuře, vynálezech a Shakespearovi. 

Úterní matematická rozcvička se nám trochu protáhla. Agnes si pro nás totiž připravila něco speciálního. Rozlosovali jsme se do tří skupin, ve kterých jsme měli za úkol vyluštit matematickou šifru a získat tak jeden z jazykolamů. Ty jsme si pak společně zkusili říct několikrát za sebou. Někomu to šlo lépe, někomu hůře, ale nasmáli jsme se všichni. Čtvrťáci pak procvičovali krokování pod nulu v pracovních sešitech a páťáci zkoumali úhly v trojúhelníku. Po obědě si pro nás Marek připravil povídání o Kanárských ostrovech, které o prázdninách navštívil. Připravil si pěknou prezentaci a nasdílel své příjemné i nepříjemné zážitky. Tak nás to cestování zaujalo, že jsme přesvědčili Máru a Vojtu, aby zaimprovizovali podobné povídání o Mauriciu, kde byli na podzim. 

Ve středu jsme navštívili technické muzeum, abychom se podívali na další vynálezy. A také jsme zkoušeli po paměti nakreslit jízdní kolo, které jsme pak porovnávali se skutečností. 

Ve čtvrtek jsme se jako obvykle hodně učili. Při češtině jsme si nejprve procvičovali mluvnické kategorie pomocí kalendáříků. Čtvrťáci se vrhli na opakování předposlední řady vyjmenovaných slov, a to po Z. Ale procvičili si i ty další v jazykolamech. Schválně, zkuste rychle říct “Kotě v bytě hbitě motá nitě”. Páťáci mezitím s Agnes začali zkoumat novou mluvnickou kategorii - slovesný způsob. Věnovali se hlavně způsobu rozkazovacímu a tvořili různé tvary sloves. V matice se pomocí pokusů dopátrali toho, že jakýkoliv trojúhelník na světě má součet vnitřních úhlů s 180 stupňů. Čtvrťáci navázali na úlohy z úterka a poctivě ťapkali svými panáčky po schodech.  V informatice jsme s Emilem objevili nový modrý svět. Emil se tak stal správcem, který zalévá stromy, staví domky, sbírá jablíčka… Na vše má ale pouze omezený počet kroků. 

V pátek jsme se naopak moc neučili. Teda učili, ale něco trochu jiného. Přišli za námi lektoři z Proxima Sociale, se kterými jsme si povídali o kamarádství a vzájemném respektu. Že nemusíme být všichni kamarádi, ale že je potřeba spolu umět vycházet a spolupracovat. A taky jsme si to hned vyzkoušeli, do týmů po třech jsme dostali velký papír a dvě fixy a za úkol vymyslet a nakreslit planetu. Sdíleli jsme pak, co nám ke spolupráci pomáhalo a co nám naopak chybělo. Zahráli jsme si i několik her a vlastně to bylo celé docela príma. A po obědě už jen oblíbené čtení. Juchů!
8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page