top of page

Jak jsme se měli krásně a skládali básně

Aktualizováno: 22. 11. 2022

Od prvňáčků

Tento týden byl plný tvoření. Spoustu našich výtvorů uvidíte na výstavě při Kavárničce.


Hned v pondělí a pak ve čtvrtek jsme se rozdělili do skupin napříč ročníky a vrhli jsme se do poznávání různých druhů umění. Všichni jsme se vystřídali na většině stanovišť. (Tímto móc děkujeme rodičům Žofky a Báře Matouškové za vedení lekcí!)


O hudbě, hudebních nástrojích a skladatelích jsme si vyprávěli v dílně Hudba. zkusili jsme si na mnohé nástroje i zahrát a vymyslet doprovod k písni Běží liška.., v další dílně jsme si povídali o tom, jak vznikají texty písní, zkusili jsme si vlastní text vytvořit na písničku Skákal pes, četli jsme si texty známých písničkářů a hledali systém rýmování.

Zjistili jsme také, že některé texty se prostě nerýmují, přesto je to písnička. V dílně Tetování jsme se seznámili hlavně s jeho historií, prohlédli jsme si spoustu fotek od pravěku po současnost, povídali jsme si i o tom, jaká úskalí tetování přináší.

V dílně Malba jsme si zahráli na plagiátory, seznámili jsme se s několika slavnými obrazy a pak ve skupinách jsme se pokusili namalovat každý část obrazu a výsledný obraz pak sestavit. V další dílně jsme se po vzoru Jiřího Koláře snažili vytvářet své koláže, také jsme zkoumali vytváření fotografií, zahráli jsme si na architekty se spoustou stavebnic, ukázali jsme si nejslavnější sochařská díla a pokusili se své dílo vytvořit, spolu s Poutníkem jsme si prošli Čtyřmi zeměmi a suchými pastely kreslili své pocity z nich a také jsme se seznámili s dějinami oblékání od pravěku po současnost a do lecčehos jsme se také oblékli.


Ve středu jsme se pak vypravili do Náprstkova muzea, prozkoumat vzdálené kultury Austrálie a Oceánie. Při výtvarné dílně jsme si pod vedením paní lektorky vyzkoušeli nezvyklou techniku původních obyvatel Austrálie - tečkované obrázky a dozvěděli jsme se pak v expozici o nich spousty zajímavých informací. Stihli jsme se pak ještě rychle podívat i na výstavu Cesta kolem světa podle knihy Julese Verna.


V pátek jsme pak tak trochu oslavili svátek svatého Martina. Nejprve společně v kruhu písničkou o Martinovi, kterou jsme si i doprovodili na nástroje, později jsme si o něm vyprávěli podle komixu. A protože jsme se už nemohli dočkat, dostali jsme další písanku, mnozí jsme totiž chtěli začít se učit psát psacím písmem. Tak se budeme učit zároveň tiskací i psací tvary.


V matematice jsme si venku do písku malovali číslice, skoro všichni už je píšeme správně! A vymýšleli jsme si pro spolužáky příklady. Pak nám Dana vyprávěla počítací příběhy s maminkou, která jde na nákup a dětmi,které toho strašně moc snědí.


A teď se už moc těšíme na pondělí, čeká nás totiž vytváření našeho vlastního uměleckého díla!

Dana


Mezi třeťáky a čtvrťáky - první týden ateliérů


V pondělí ráno jsme se sešli všichni na kruhu a rozdělili se do 4 skupin. První skupina šla ke Krištofovi na tetování, druhá na hudbu, třetí k Daně na skládání písně a čtvrtá na malování (kopírování obrazu) s Agnes.


V úterý jsme se sešli na kruhu, řekli jsme si, čím je dnešní den dobrý a potom jsme šli do svých tříd. Měli jsme matiku a pak jsme šli ven. Hrali jsme tam hry jako lezení pod koštětem nebo vybiku. Potom jsme měli angličtinu s Magdou a bylo to dobrý jako vždycky. A potom jsme měli konečně obídek. Po obídku jsme měli český jazyk a pak jsme šli domů.


Ve středu jsme se sešli na kruhu a potom vyrazili ven. Jeli jsme tramvají do Náprstkova muzea. Tam jsme se dozvěděli spoustu věcí o cestovateli Vojtovi Náprstkovi. Pak jsme se vrátili na oběd. Po obědě jsme se společně sešli a popovídali si o tom.


Ve čtvrtek ráno jsme se společně s prvňákama a páťákama a šesťákama sešli na kruhu. Dostali jsme papírky s věcmi, který budeme plnit. Potom nám Agnes ukázala kurzy, na který jsme potom šli. Mohli jsme si vybrat jenom 4 z 5, tak jsme si to postupně vybrali. Potom jsme všichni šli tam, kam máme. Pak jsme se posunuli na další. Pak zase na další. A potom jsme šli na oběd a po obědě jsme šli na poslední kurz. A po tom posledním kurzu jsme se sešli v kobercovce. Sešli jsme si o tom a pak jsme šli domů.

Eve a Stell


Pátek byl taky trochu jiný. Vydali jsme se po angličtině ven, kde jsme na několika stanovištích zkoumali život svatého Martina a svatomartinské zvyky. K tomu jsme ještě plnili různé úkoly. Sice jsme trochu promrzli, ale bylo to moc príma. A po obídku nás už jen čekala horké kakao a čtení.

Agnes
36 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page