top of page

Jak jsme poznávali včely a válečné hrdiny

Aktualizováno: 23. 6. 2023

Tak nám zbývá jen pár týdnů do konce školního roku. Pozná se to tak, že kvetou jasmíny a šípkové růže, ke květu se chystají lípy a na našem záhonku nám dozrávají jahody! A tak jsme se sešli všichni na zahradě, abychom se společně pěkně vyfotili.

Pak jsme pokračovali v tématu ekologie, povídali jsme si o znečišťování moří i pevniny odpadky a přemýšleli jsme, jak to zařídit, aby jich bylo na světě o něco méně. Každý jsme si navrhli tabulku, pomocí které celý týden budeme sledovat, co vyhazujeme. Zahráli jsme si také společně kvarteto na třídění odpadků.

Odpoledně jsme si napsali ještě jeden testík z češtiny k přezkoušení a někdo jsme stihli i další písmenko S. Těch psacích písmenek bylo tenhle týden pak ještě víc, třeba L, R, K. Už jsme skoro písmomalíři, jak nám to krásně jde. Velká písmenka jsou krásná! A abychom to neměli až tak snadné, zkoušeli jsme psát i nohama a pusou.

S Pepou jsme si ještě vyluštili úkoly ke Dni dětí a vypravili jsme se na výlet do Prahy a v Praze také do ZOO za zvířaty. Dávali jsme si hádanky, říkali básničky a nakreslili jsme si i zvířata složená z několika zvířat. Koukněte na fotky! A přečetli jsme si knížku Tygr dělá uáá uáá a pohádku O hasicím přístroji od pana Svěráka.

V matematice jsme řešili zapeklité hady, dokonce jsme při nich narazili i na násobení a tak jsme si hned ukazovali různé zajímavosti, jak to je s násobením nulou a jedničkou a Toník nám ukázal jedno matematické skorokouzlo. Počítali jsme si také s vysokými domy. Nejprve jsme si vymysleli, kdo bydlí v jakém patře, a pak jsme si dávali úkoly. Také jsme si vyplnili tabulku s volanty a světly aut a řešili schody, neboli příklady se šipkami a přepisovali je do rovnic.

A při angličtině jsme měli plyšáčkovou pizzovou párty!

Ve středu jsme se s nejstaršími vypravili přes celou Prahu k tátovi Markéty, který chová včely. Dostali jsme ochranné včelařské klobouky, naučili jsme se foukat dým, který včely zklidňuje a pak už jsme se mohli zblízka dívat. Viděli jsme malá včelí vajíčka i larvičky, královnu,spousty včel, které měly různé úkoly podle stáří, a trubce jsme si mohli dokonce i vzít do ruky. Dokreslili jsme si druhou půlku včely a mohli jsme si vybarvit i legrační úl, ale hlavně jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí ze včelího života. A ještě jsme ochutnali výborný med.


Mezi třeťáky a čtvrťáky


Tento týden jsme zahájili jako obvykle pondělním ranním kruhem. Ten byl ale dost rychlý a stručný, protože nás ten den čekalo focení. Na to se někteří z nás tešili, ale většina by se nejraději schovala za strom. Po společné i třídní fotce se nakonec snad všichni odvážili pro skupinové fotky, které se moc povedly. A protože se focení trochu protáhlo, užili jsme si velkou část dne venku. Po focení jsme se s Krištofem pustili do nového projektu, tentokrát o ekologii. Společně jsme diskutovali nad tím, co vede k znečišťování planety a jak tomu zabránit. Dohodli jsme se, že zkusíme týden zapisovat vše, co doma vyhazujeme.

V úterý a pátek jsme psali testy z matematiky a češtiny naostro. Protože jsme se těm cvičným věnovali minulý týden, měli jsme šanci si procvičit to, co nám předtím ještě moc nešlo, nebo si připomenout učivo, které jsme už stihli zapomenout. I tentokrát jsme mohli využít více barev a pomoct si sešity, portfolii nebo učebnicemi. Stejně to pro nás ale bylo náročné, protože jsme byli dost nervózní. Jediný, kdo skákal radostí byla Verča, která stále opakovala, jak ji testy baví. Třeba se budeme příště těšit i my ostatní.

I středa byla tento týden zvláštní, a to proto, že s námi na expedici vyrazila Agnes. Vyrazili jsme do Skautského institutu na Staroměstském náměstí, kde na nás už čekala Dáda, Márova maminka. Po cestě jsme se ale stihli osvěžit pod mlžítky, takže naše vlasy vypadaly, jako by byly celé zasněžené a taky jsme stihli spuštění orloje. Po vydatné svačině nám Dáda pustila příběh o jednom skautovi, který se jmenoval Hugo Sedláček a zapojil se do květnového povstání. Společně jsme si pak povídali o tom, proč je statečný a proč patří mezi tzv. Hrdiny války. Mohli jsme si také prohlédnout některé věci, které mu patřili, například jeho pásku Následně jsme se vydali po jeho stopách ulicemi Prahy a u jeho pomníku položili květiny. Návrat do Skauťáku ale nebyl tak lehký. Museli jsme se totiž prodírat přes davy fotbalových fanoušků. Nakonec se nám to ale povedlo a my si tak mohli dát zasloužený obídek. Po něm jsme se dozvěděli, že i my budeme mapovat příběh jednoho statečného skauta. Vyluštěná šifra nám odhalila jméno ulice, kde najdeme jeho pamětní desku. A my se tak pomocí mapy ze 30. let mohli vydat odhalit jeho jméno. Po cestě jsme se dokonce stihli zastavit i na zmrzku!

Ve čtvrtek jsme se pustili do odhalování příběhu Míly Kobese. Skauta, jehož jméno jsme našli na pamětní desce. Do skupinek jsme si rozdělili různé materiály a prameny, ve kterých jsme se o něm a jeho životě snažili najít co nejvíce informací. To se nám povedlo, a tak jsme odpoledne dokázali odpovědět na některé z otázek, které jsme si na začátku dne stanovili. Ta nejdůležitější zní: Byl Míla Kobes hrdinou? A jestli jo, tak proč? Naším úkolem bude na závěr napsat heslo o Kobesovi na webové stránky Hrdinové války. Zatím se nám to ještě nepodařilo, ale už máme pěkně našlápnuto a budeme na tom pracovat i příští týden.

22 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page