top of page

Jak jsme poznávali minulost (18. - 22.9.)


Tento týden jsme zahájili společným celokokoščím kruhem. Přesouvá se nám totiž ze čtvrtka na pondělí, abychom týden začali pěkně pospolu. Navzájem jsme si sdíleli, co jsme zažili na třídních výlet a tak trochu si ty zážitky záviděli. Po svačině nám Agnes představila nové téma Projektu. Tentokrát se zaměříme na historii a to, co o ní víme a jak ji poznáváme. Celé jsme to odstartovali přemýšlením, jaká je naše nejdřívější vzpomínka. Někdo mluvil o zážitcích ze školky, někdo z rodiny. Pak jsme se rozdělili do skupinek, ve kterých jsme dostali za úkol napsat všechny historické události, které známe a zkusit je seřadit za sebou, jak se asi staly. Každá skupinka si tak vytvořila vlastní časovou osu, kterou následně představila ostatním. Spolu jsme přemýšleli, jak víme, to, co víme o jednotlivých událostech. Z čeho poznáme, co dříve lidé jedli, jak se oblékali a co dělali. Po obědě jsme se stali řediteli základních škol, kteří museli vypátrat, jak to bylo s rvačkou v jídelně (PS. v Kokošce žádná neproběhla). Přečetli jsme si svědectví několika lidí, například kluků, co byli taky v jídelně, paní kuchařky nebo třeba rodičů obou aktérů. Na jejich základě jsme se snažili rekonstruovat, co se asi v jídelně stalo. No, nerozlouskli jsme to. Ale zase jsme si popovídali, co měla naše práce společného s prací historika.

V úterý jsme se krom angličtiny pustili i do opakování matematiky. V první opakovací kapitole si každý našel prostředí, která se mu líbí a zvládá je spočítat, a pak se mohl na něj expertem. Tedy takovým rádcem pro druhé, kdyby potřebovali pomoc. Také jsme si začali povídat o svých vysněných domech a Agnes nám krátce představila Výstavu architektů. Po obědě jsme se pustili do tvoření pravidel. Vzpomínali jsme na okamžiky, při kterých nám není dobře a přemýšleli nad tím, jak těmto situacím zabránit.

Ve středu jsme se vydali vláčkem a autobusem do Ledčic. Tady totiž stojí HistoryPark, kde jsme si mohli prakticky vyzkoušet některé techniky, které lidé v minulosti používali ke každodennímu životu. Například jsme mleli obilí mezi kameny, zkoušeli si různé typy tkaní a také udělat do kamene dírku pomocí klacíku a provázku. Také jsme si vyzkoušeli práci archeologů. Na pískovém modelu jsme zkoušeli, kde je dobré stavět vesnici a také jak používat detektor kovů.

Ve čtvrtek dopoledne jsme venku pokračovali v tvorbě pravidel, a dokonce se nám to i povedlo! Ještě je ale musíme přepsat a pověsit ve třídě, abychom je měli hezky na očích. V matematice jsme testovali svou obrazovou představivost a počítali obrázkové úlohy. Po obědě proběhla první informatika, nejdřív jsme se seznámili s tím, jak s počítači vlastně budeme pracovat a pak se pustili do prvního úkolu. Najít na internetu několik zajímavých informací o zvláštním zvířeti. A tak jsme si poslechli zajímavosti o narvalech, psech Dingo, želvuškách a tlustohlavci.

Na závěr týdne přišla sladká tečka. Z mouky, kterou jsme si v Ledčicích umleli jsme si uplácali a upekli vynikající placky, které jsme ochutili máslem a karamelem. V matematice jsme pokračovali v opakovacích úlohách, ale ještě předtím jsme ve dvojicích pomocí vennových diagramů zjišťovali, co máme společného a v čem se lišíme. V češtině jsme dostali za úkol popsat vznik a vývoj světa. Agnes nám k tomu rozdala obrázky, které jsme si nejprve popsali a pak se pustili do práce. Někdo to vzal více vědecky, jiní zas velmi vtipně. Po obědě se k nám připojili i Sloni a dílnu čtení si užili společně. A pak hurá na víkend!

17 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak jsme se ještě naposledy učili

V pondělí jsme si po společném kruhu popovídali nad domácími úkoly a v pátek jsme se pak s našimi posledními úkoly předprázdninově rozloučili. Četli jsme letáčky o našich ztracených zvířátkách, hledat

Kommentare


bottom of page