top of page

Jak jsme pochopili, že demokracie v Kokošce má své hranice


To, co zpočátku vypadalo jako nudné téma, o kterém vlastně kromě Krištofa nikdo nic neví, se v průběhu týdne změnilo v docela zajímavou jízdu. V pondělí jsme se ve skupinách napříč ročníky snažili přiřadit charakteristiky demokracie přímé a nepřímé, monarchie a diktatury k těmto názvům, a hlavně jsme se snažili uvědomit si výhody i nevýhody jednotlivých státních zřízení. Ve skupinách jsme také pomocí pantomimy tyto pojmy předváděli a ostatní hádali, o které se zrovna jedná, byla to velká legrace!

Velcí si pak začali vytvářet svůj vlastní Kokoščí stát, pro který sestavovali ústavu ze svých vlastních zákonů, které si odhlasovávali. Doma si pak každý měl připravit referát o státním zřízení jednoho vybraného státu. Ve hře bylo například Rusko, Saudská Arábie, Čína i Česko nebo Pákistán. Menší, si každý sám, pro svůj fantazijní stát vymysleli vlajku nebo znak a pár zákonů.

Ve středu jsme měli v Kokošce velkou návštěvu, všichni učitelé se věnovali budoucím prvňáčkům a jejich rodičům, a tak jsme si užívali celý den v družině s Bárou a Petrou. Měli jsme k dispozici spousty krásných látek, a hlavně šicí stroje. Všechny jsme překvapili krásou našich výrobků, celá družina voněla levandulovými polštářky! Je to super, naučit se šít na stroji! Že by byla naše síla v ručních pracích?

Také jsme, jako vždy měli češtinu, i když jsme se, my nejstarší, v rámci zákonů našeho státu, snažili odhlasovat, že čeština neexistuje, narazili jsme zde na hranice demokracie a pochopili jsme tak pojem (osvícená) diktatura. Takže jsme se učili či opakovali psaní koncovek podle vzorů podstatných jmen rodu středního, naštěstí částečně i mírně zábavnou hrou, na diktát nedošlo. Třeťáci se prokousávali vyjmenovanými slovy po P a nejmladší párovými souhláskami, které jim třeťáci pěkně vysvětlili.

V pátek jsme všichni společně poslouchali napínavý příběh od pana Olbrachta, který převyprávěl velmi staré indické bajky. Příběh byl o králi Baladovi, který měl osmero snů, o brahmínech, kněžích, kteří skrze výklad těchto snů chtěli nad králem získat moc a nutili ho ve jménu záchrany království obětovat tři mu nejmilejší bytosti. Také o moudré královně Irachtě a mudrci Kebariunovi. Hodně jsme u čtení přemýšleli a povídali si.

V matematice jsme si s menšími zajezdili autobusem, nejprve jsme jen doopravdy nastupovali a vystupovali s panáčky, pak jsme přemýšleli, jak si celou trasu zapsat. Problém je totiž, že do autobusu není vidět, a tudíž se nesmíme cestou ztratit, přestat se soustředit, ani udělat chybu ve sčítání a odčítání, jinak jsme na poslední zastávce zklamaní. S velkými jsme trénovali konstrukční postupy rovinných útvarů. Každý napsal návod, podle kterého pak druhý rýsoval obrazec. Díky tomu jsme si uvědomili, jak důležité je psát návody přesně a srozumitelně, protože jinak vyjde úplně jiný obrázek. V pátek jsme pak odstartovali přípravné práce na Výstavu architektů. Každý velký Kokošák - architekt se může účastnit. Společně jsme stanovili kritéria návrhů a pak se pustili do práce. Někteří pracovali dokonce i o přestávce!

Jo, a byla tu s námi Ela, je moc fajn.


A hádejte, co nás čeká v pondělí? Přece volby! I ty prezidentské!
58 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak jsme se ještě naposledy učili

V pondělí jsme si po společném kruhu popovídali nad domácími úkoly a v pátek jsme se pak s našimi posledními úkoly předprázdninově rozloučili. Četli jsme letáčky o našich ztracených zvířátkách, hledat

Comments


bottom of page