Přestože se k sobě snažíme být i nadále laskaví, s novým týdnem přišlo nové téma - Agnes nám položila otázku, jak přišel svět na svět. V pondělí jsme nad tím přemýšleli pohledem Marie Montessori. S Želvami jsme se uvelebili v kobercovce. kde nám Agnes vyprávěla příběh Bůh, který nemá ruce, který byl nejen o vzniku Vesmíru, ale i o vlastnostech všech malých částeček, které tvoří Svět a které jsou buď pevné, tekuté nebo plynné podle toho, jak je jim teplo. Taky jsme si povídali o tom, že některé částečky se mají rády a přitahují se a jiné zase naopak, úplně stejně jako my lidi. Vše jsme si pomocí minipokusů také ukazovali.
V úterý se k nám krom Želviček přidali dokonce i Sloni. Ve dvojicích jsme si přečetli, jak vznikl Svět podle osmi různých kultur - starověkých Řeků, Egypťanů, Indu a Číňanů. Také podle Aboridžinců, Vikingů, severoamerických Indiánů a Aztéků. Bylo to moc zajímavé, protože každý si to myslel úplně jinak. Ke krátkých textům jsme přiřazovali i ukázky architektury, nebo způsoby oblékání a ukazovali si na naší velikánské mapě, kde tyto kultury působily. Sloní nám jednotlivé texty shrnovali a my je s Želvami kontrolovali, jestli náhodou na něco důležitého nezapomněli. Bylo to moc príma, budeme rádi, když se k nám zase někdy přidají.
Ve čtvrtek došlo na vymýšlení vlastních příběhů, ve kterých jsme mohli ukázat, co si myslíme my. Vzniklo tak hned několik různých textíků, některé delší, jiné kratší, ale všechny moc zajímavé. Vilemínka s Lindou k tomu ještě vymyslely, jak vznikly jejich psí planety. Krom toho jsme si ještě připomněli příběhy z úterka a založili si je do portfolií, abychom se k nim mohli kdykoliv vrátit.
Středa byla moc fajn, vyšli jsme si totiž do blízké hvězdárny v Ďáblicích, kterou jsme si mohli prohlédnout a řádně porzkoumat. Taky jsme se podívali na kraťoulinký příběh o Paxim, mimozemšťánkovi, který nás vzal na výlet po sluneční soustavě. Po obědě jsme zážitky výtvarně zpracovali na velké plakáty, které jsme si v pátek představovali. Želvám jsme také četli naše texty o tom, jak vznikl Svět. Tedy většinu četla Agnes, ale někteří statečnější z nás je přečetli sami.
V matematice jsme se tento týden pustili do dělení. Zadávali jsme si různé úlohy, které jsme pak pomocí fazolek řešili. Každý jich vymyslel hned několik! Naučili jsme se dělení zapisovat a počítat i na papíře a vymýšlet na jednotlivé příklady slovní úlohy. Někteří si dokonce dokázali poradit i se čtvrťáckými úlohami. V pátek jsme si napsali opakování z kapitol Algebrogramy a Indické násobení. V češtině pracujeme na našich učebnicích, už jsme si dokázali vytvořit záznamy o podstatných a přídavných jménech, slovesech a rodě a čísle podstatných jmen. Stále také vymýšlíme slova příbuzná k různým kořenům. Pomalu se tak chystáme na vyjmenovaná slova. Ve čtenářské dílně jsme se soustředili, zda v čteném textu dokážeme najít, kde se příběh vlastně odehrává a vyzkoušeli nová razítka, která jsme si vyrobili podle návodu z češtinářského úkolu. Taky jsme si připomněli, že máme do konce listopadu doplnit čtenářské metry. V tom nás Ida všechny hravě strčila do kapsy, protože doplňuje svůj pátý. V informatice jsme dokončili naše sešítky o umělé inteligenci a společně si shrnuli, kdy je fajn ji použít a v čem jsme lepší my.
Jo a v úterý ráno jsme místo obvyklého zpívání bubnovali. To protože toho rána začínal Den proti násilí na dětech. Agnes nám nejdřív vyprávěla příběh o kočičí rodině, chvilku jsme si o tom povídali a říkali si, co je důležitý první krok. Ozvat se. A proto jsme taky bubnovali, aby bylo děti slyšet.
To byl ale zajímavý týden! Už se těšíme na další!
Comments