top of page

Jak jsme mrzli v Ďáblickém háji :)

Od prvňáčků

Tak nám utekl další týden. V pondělí jsme si pěkně popovídali o tom, co jsme o víkendu zažili. Při projektu nám pak starší představili jednotlivé podnebné pásy. Ve středu jsme se pak společně s nimi a s Aničkou z družiny vypravili do Ďáblického háje. Byla velká zima, dokonce padaly i malé kroupy a chvíli pršelo. My jsme se ale schovali v altánu, kde jsme si zahráli ve dvojicích přírodovědný kvíz. Pak jsme si rozdělali oheň, abychom se zahřáli a opekli si buřty, sýry a maršmelouny a uvařili si bylinkový čaj z listí jahodníku, ostružiníku, kopřiv a hluchavek. Byl moc dobrý, protože jsme si ho i trochu osladili. Pak už nás čekal poslouchací úkol. Po údolí jsme se měli rozmístit a poslouchat a zapisovat, co uslyšíme. Zapisovali jsme si zvuky příjemné, nepříjemné a přemýšleli jsme o zvucích neznámých. Pak jsme si u ohně o nich povídali. Také jsme šli pozdravit naše stromy a opět marně jsme kopali a hledali, kam jsme si tak dobře schovali ten náš poklad z naší první výpravy sem.

Ve čtvrtek jsme pak na společném kruhu se staršími i nejstaršími přemýšleli a předávali si zkušenosti různých tříd o pravidlech ranních kruhů a povídali jsme si i o pravidlech obecně a vymýšleli jsme, co dělat, když někdo pravidlo závažně poruší nebo i opakovaně drobně porušuje a tím ostatní ruší při práci. Přemýšleli jsme opět o svobodě a zodpovědnosti v našem soužití. A v pátek při kruhu jsme si hráli s dvojicemi, snažili jsme se najít co nejvíc dvojic - lidí, předmětů, jako třeba Hurvínek a Mánička nebo nůž a vidlička. Fantazii se meze nekladly.

V češtině jsme se učili číst slova s bě, pě, vě na textu o čarodějnicích a na textech o planetě Zemi. V písance jsme se učili psát nejen velké psací J, ale pokoušeli jsme se přepsat i věty z tiskacího písma do psacího.

Také jsme pokračovali v poznávání času na ručičkových hodinách a z dřívek jsme si skládali digitální číslice.

Při matematice jsme skládali z pomíchaných číslic příklady, hledali jsme řešení různých sčítacích trojúhelníků podle zadání, třeba, jsme hledali řešení, kdy bude součet čísel v prvním řádku nejvyšší. Třídili jsme také předměty do tabulek.

Také jsme si hodně četli. Nejen Belinku, ale i veršované pohádky od pana Hrubína z knížky staré přes padesát let, mnozí jsme je znali zpaměti, a také veršované pohádky s obrázky místo některých slov, a jako skoro každý pátek jsme si četli ve dvojicích se staršími.


Mezi Axolotly, tentokrát od Mikyho a Viktora

V pondělí, poté, co jsme si na kruhu posdíleli naše zážitky z víkendu jsme se s Agnes pustili do řešení našich axolotlích (to je teď naše jméno) záležitostí. Například jsme si mezi sebou přesouvali službu tak, aby Eve v pátek neuklízela sama. Taky nově služba získala novou povinnost, musí každé ráno připravit tabuli s datem a přehledem toho, co nás dneska čeká. Na závěr nám Agnes všem rozdala překvápko, co si pro nás připravila - omalovánku vodního dráčka do Kokopisníku. Po velké přestávce jsme se s Krištofem už naposledy vrhli do tématu podnebných pásů a ve skupinkách jsme dokončili plakáty, na kterých jsme jednotlivé pásy představovali.

Úterý bylo super! Nejstarší byli pryč, a tak jsme si s Magdou mohli užít rozdělenou hodinu angličtiny. Ráno na kruhu si dnešní dva oslavenci, Mára (svátek) a Laura (narozeniny), střihli, kdo začne. Vyhrála Laura, takže po matice jsme šli my kluci s Agnes ven, zatímco holky měly s Magdou angličtinu. Hráli jsme vybiku, házeli si s frisbeem a bylo to prima. Ještě víc prima byla ale následná klučičí angličtina, kde jsme si s Magdou pouštěli různá videa v angličtině, o kterých jsme si pak povídali.

Ve středu jsme byli na expedici s prvňáky, Danou a Aničkou. Bylo strašlivácké počasí, ale i tak jsme zvládli rozdělat oheň a opéct si na něm buřtíky i maršmelouny. Pozdravili jsme svoje stromy a znovu hledali náš poklad, který jsme zase nenašli. No a taky jsme měli takovou poslouchací výzvu, při které jsme měli odhalovat různé zvuky. Nám se ale moc nepovedla…

Na velkém kokoščím kruhu ve čtvrtek jsme si krom jiného navzájem představovali pravidla, která ve třídách máme. Hodně jsme si povídali o tom, proč, a jestli pravidla potřebujeme, čím nám pomáhají. A že platí pro nás všechny, včetně dospěláků. Navzájem jsme se inspirovali a doptávali se. Nejstarší se například podivovali, proč padl návrh na pravidlo třikrát a dost, že je přece normální poslechnout na první upozornění. Holky od nás zase ukazovaly, jak funguje náš systém slziček a smajlíků. Poté jsme se pustili do češtiny. Agnes nám s Alčou četly veršovanou pohádku Zvířátka a loupežníci od Františka Hrubína a my ostatní k tomu hráli pantomima. Společně jsme si pak pohádku shrnuli a pustili se do psaní. Každý měl za úkol pohádku převyprávět vlastními slovy. Třeťáci měli oporu v obrázcích před sebou, čtvrťáci museli až k oknu. V matematice jsme vytvářeli násobilkové obdélníky v tabulce, až nám z toho skoro vznikla n-tabulka.

V pátek pro nás měla Agnes připravený projekt o čarodějnicích. Nejdřív jsme dávali dokupy informace, které už víme a vymýšleli jsme, co bychom se ještě chtěli dozvědět. Dostali jsme pak text, ve kterém jsme si četli o tom, jak vlastně ten svátek čarodějnic vznikl, že má původ v Beltinu a že se tomu říká i Valpuržina nebo filipojakubská noc. Na základě textu jsme se učili pokládat otázky pomocí tzv. rybí kosti, a tak otázky musely začínat na tázací zájmena Kdo, Kde, Kdy, Jak a Proč. Byly tam i nějaké úkoly navíc, ale ty skoro nikdo nestihl. Po obědě nás už čekalo čtení prvňáčkům a samostatné čtení, tentokrát s otázkou, jestli se nám stalo něco podobného, jako jsme si právě přečetli v knize.
36 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page