top of page

Jak jsme konečně měli pořádnou svačinu

Pondělí bylo opravdu různorodé. Nejprve jsme si povídali o víkendu, co nám čas dvou minut dovolil, pak jsme se vrhli na nové téma, tentokrát státní zřízení. Pochopili jsme nejen to, že je rozdíl zřídit něco a zřídit někoho. Vychrlili jsme ze sebe vše, co nás k tématu napadalo, přišli jsme na to, že u nás, v našem státě, mají velkou zodpovědnost a pravomoc ministerstva, a tak jsme si ve skupinkách vybrali to, které se nám zdálo zajímavé a po obědě jsme se snažili zjistit, čím se zabývá. V úterý jsme si pak naše zjištění vzájemně představovali.

Pondělí ale bylo, z rozhodnutí ministerstva školství, důležité - pro někoho nedůležité - i tím, že se i v Kokošce předávala vysvědčení. Hlavně ta naše - povídací, kokoščí, ale pro velké i ta známkovací. A protože jsme předtím sledovali, jak se předávají státní vyznamenání, pustili jsme si k tomu slavnostní fanfáry, zazpívali jsme si naši hymnu, a po právu jsme si pořádně zatleskali. Samozřejmě jsme tento okamžik i důkladně fotograficky zdokumentovali. Než k tomu ale došlo, čekala nás velká svačinová hostina. A abychom se jen tak bezmyšlenkovitě nenacpávali, složili jsme a následně před všemi přednesli básně o svačině. To byla ale švanda! Nejoddanější svačině byl asi Krištof a Lucka složila hned tři básně! Najdete je v Kokošce, tak se přijďte mrknout!

Ve středu nás pak čekalo ještě jednou planetárium ve Stromovce. Tentokrát už opravdu s programem Jak se dělá kometa, kde nás úžasný, nadšený průvodce seznámil s kometami. Nejen prostřednictvím kresleného filmu o přistání sondy Rosetta a jejího modulu Philae na kometě 67P Churyumov-Gerasimenko, ale i prakticky, kdy jsme si takovou kometu vyrobili s pomocí suchého ledu. A čekaly nás pak i další pokusy se suchým ledem. A pro zájemce i povídání se spoustou vesmírných novinek. Jestlipak víte, jakou barvu má Slunce? A protože jsme tak pěkně před dvěma týdny začali s naučnou pohádkou Polaris, podívali jsme se ještě i na druhý díl, zopakovali jsme si znalosti o obloze, hvězdách a souhvězdích a proletěli se vesmírem, až se nám zatočila hlava.

Tento týden jsme se společně hodně věnovali češtině. Roztřídili jsme si všechny minulý týden napsané kartičky. Děti pracovaly ve třech skupinách. Vystřídaly se u všech rodů, ženského, mužského, středního. Přiřazovaly slova ke všem vzorům. Menší, pod vedením zkušených páťáků, pracovali mnohdy zcela samostatně. Jinak třeťáci vysvětlili druhákům párové souhlásky, které jsme naťukli už dříve, když si je třeťáci opakovali, třeťáci dokončili vyjmenovaná slova po M, s Tomem jsme si prohlubovali znalost slovních druhů a páťáci začali opakovat psaní i/y v koncovkách podstatných jmen.

A matematika taky nepřišla zkrátka. S velkými zkoušíme nový způsob práce s mapou pokroku a dál jsme zkoumali rovnice. Taky jsme se začali věnovat geometrii a konstrukcím. Ty zápisy, co si vymysleli matematici jsou skoro jako šifry, ale my jsme se jich nezalekli a narýsovali parádní mnohoúhelníky. A malí se s Danou pustili do dobrodružství s dědou Lesoněm.

No, a ještě jsme s velkými zkoumali výhody a nevýhody demokracie na vlastní kůži. Anežce zbylo trochu koláče a nevěděla co s ním. Proto se velcí začali předhánět v nápadech, jak by se dal koláčový problém vyřešit. Někdo navrhoval, že si ho sní sám, jiný, že ho vyhodí do koše, další, že se zaleje vodou a rozmašíruje na kaši. Naštěstí žádný z návrhů nebyl odhlasován. Vyhrál až nápad, abychom koláč rozdělili na stejné části a každý si s ním udělal, co chtěl. Hurá, všechny kousky skončili v bříškách! Jen by ta demokracie mohla být příště o trochu sladší!
48 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page