top of page

Jak jsme byli skoro všichni nemocní

Aktualizováno: 19. 12. 2022

Od prvňáčků


Tento týden jsme se jako vždy sešli v kobercovce, bylo nás však velmi málo. Dolehla na nás jakási smrkací a kašlací viróza. Zapálili jsme si druhou svíčku a posílali po kruhu přání pro své rodiny. Přišel k nám také Mikuláš s anděli a čerty. Mikuláš byl trochu malý a andělé neměli křídla, ale čertů jsme se přece jen trochu báli, i když jsme věděli, že jsou to jen starší z pětošestky. Děkujeme za ovoce a oříšky!


Ve středu jsme spolu, i s paní učitelkou Lenkou, poznávali hmatem oříšky, čichem vonné oleje, chutí různé ovoce, zrakem i čichem různé druhy koření a sluchem jsme poslouchali, jak praská v plameni svíčky éterický olej ze slupek mandarinek a pomerančů. Také jsme si povídali hodně o tom, kde se bere koření i o tom, že některé bylo dříve velmi vzácné, povídali jsme si také o křížení citrusů i o tom, jak čichá k lahvičkám chemik. Také k nám do Kokošky zavítalo maňáskové Divadlo matky Vackové s Kašpárkem a Kalupinkou. Moc se nám líbili maňáskové i látkové kulisy i písničky a pohádka. Pozvali jsme sem i mladší sourozence. Bylo to moc bezva.


Ve čtvrtek nás bylo jenom osm z první až čtvrté třídy, a tak jsme se učili dohromady, protože Anežka byla nemocná, a ve druhé třídě byli páťáci a šesťáci, jako zastara. A protože jsme se těšili na sníh a na Vánoce, zkoušeli jsme všichni vystřihovat vločky z papíru a malovat vánoční mandaly. A také nám nejstarší pomáhali poskládat puclovky z číslic.


Trochu jsme se i učili, třeba nové písmenko J a také těžké tvary v psací písance. V matematice jsme se seznámili s hady a hráli si na obchod. Každý den jsme něco našli v adventním pytlíčku a těšili jsme se, až nás bude zase víc!Mezi třeťáky a čtvrťáky, tentokrát od nás, kteří jsme zbyli


Tento týden byl trochu zvláštní. Ve škole nás bylo pět a půl, a dokonce i já, Agnes, jsem na pár dní lehla. Proto jsme se dohodli, že kroniku napíšeme všichni společně, a tak ji tady máte.

V pondělí jsme se sešli ráno na kruhu, kde jsme společně s prvňáky zapálili druhou svíčku, vzpomínali na svou rodinu a posílali jim na dálku naše přání a poděkování. Pak ale přišel Mikuláš. A čerti. A andělé. Všechno to byli převlečení páťáci a šesťáci, takže to byla velká sranda. José byl Mikuláš a měl fousy z kulatých odličovacích tamponků. Od Mikuláše jsme dostali zdravé balíčky, kde jsme našli jablko a banán a mandarinku a ořechy. Trochu nám tam chyběla čokoláda. Krištof byl ten den nemocný, takže když šla Agnes učit páťáky a šesťáky, zůstali jsme ve třídě sami a pracovali na naučném článku o tradičních jídlech. Teda většinou.


V úterý nás bylo jen 5. To bylo v pondělí taky, ale vrátil se Matěj a Verunka jela na hory. Skoro celý den jsme procvičovali násobilku. Nejdřív se to zdálo hodně jednoduché, ale některé úkoly nám daly zabrat. Jo a ještě jsme měli s Magdou angličtinu.


Na středu jsme si vybrali, že si dáme s Lenkou voňavou laboratoř. Ale nebyla jen voňavá, zkoumali jsme všemi smysly! Třeba vůně citrusů, koření a vonných olejíčků. Třeba mošus voněl jako čerstvá toaleta. Se zavřenýma očima jsme poznávali různé ovoce a pomocí hmatu zase oříšky. A poslouchali oheň.

Ve čtvrtek zůstala Agnes doma a s ní i hromada našich spolužáků. Díky tomu jsme ale mohli sedět spolu s prvňáčky v jejich třídě a užít si neobvyklý den. Dostali jsme od Agnes zadání a celý den na něm pracovali. Zvládli jsme to skoro vše!


V pátek nás měly na starosti Róza a Daniela. To bylo moc príma! Kromě zbylých úkolů jsme si ještě četli, skládali krabičky psali bláznivé texty.


To byl ale týden!

Vzpomínali: Eve, Stell, Matěj, Verunka, Mára, Viktor a Agnes


VOŇAVÁ LABORATOŘ


Ve středu jsme si v Kokošce s první až čtvrtou třídou přivoněli k Vánocům. A to doslova. Pomocí všech našich smyslů jsme zkoumali ovoce, vůně a koření. Hmat jsme použili na hledání ořechů v hromadě fazolí, čichem jsem rozeznávali jednotlivé vůně (vanilku, levanduli, mošus,...) zrakem pak obdivovaly, jak takové koření vlastně roste. Chuť bavila všechny ze všeho nejvíc, protože jsme se zavázanýma očima testovali naše chuťové pohárky a určovali, co zrovna jíme. Není to tak snadné. Zvláště, když při ochutnávání zacpeme i nos. A sluch? Poslouchali jsme, jak hoří silice z kůry citrusových plodů a samozřejmě, jsme je také nezapomněli ochutnat. Povídali jsme si, jak se kvůli koření i válčilo, odkud které pochází a jak asi vznikl grep…


Také jsme viděli úžasné divadýlko a den zakončili vystřihováním sněhových vloček a vybarvováním vánočních mandal.


Ve čtvrtek si pak trochu z voňavé laboratoře vyzkoušeli i v 5. a 6. třídě.


PS: Bylo fajn, jak jsme byli všichni, napříč ročníky, spolu.


Lenka

40 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak jsme se ještě naposledy učili

V pondělí jsme si po společném kruhu popovídali nad domácími úkoly a v pátek jsme se pak s našimi posledními úkoly předprázdninově rozloučili. Četli jsme letáčky o našich ztracených zvířátkách, hledat

Comments


bottom of page