top of page

Jak Agnes zlomila otvírák na konzervy (6. - 10.11.)

Týden utekl jako voda, a tak je tu další zápis v naší kronice. Při společném kruhu si slovo vzala naše prezidentka a představila nám své Krabice přání a stížností, které nám slíbila před volbami a které pomohla vyrobit. Chvíli jsme si povídali o tom, co do těchto krabic můžeme psát, kdo to budeš číst a co se se vzkazy vlastně bude dít. Taky jsme si povídali o blížícím se Týdnu laskavosti a následných Ateliérech. Máme se na co těšit! Při Projektu jsme dokončili naše pracovní listy o jednoduchých strojích. Tentokrát jsme přemýšleli, kde se s nimi potkáváme v každodenním životě. Obrázky struhadla, lyžaře, volantu, lisovadla na česnek, šroubu a mnoha další věcí jsme rozdělovali do tří skupin podle toho, jaký princip jednoduchého stroje využívají. Zjistili jsme, že u některých je to trochu složitější a kombinuje se u nich třeba páka a nakloněná rovina. Úspěšné rozdělení jsme oslavili ukázkou ozubeného kola u otvíráku na konzervy, kterým se Agnes pokusila otevřít konzervu nakládaných broskví. Ten ale zlomila, takže jsme museli použít páku, a pak už jsme si pochutnávali si na broskvích. Po obědě jsme se věnovali optickým iluzím. Navzájem jsme si ukazovali, které známe a vysvětlili si, jak fungují. A pak už jsme se pustili do výroby. Někdo si vytvořil z kartonu takzvaný spinner, druzí kreslili různé optické triky.

Úterý se nám zdá nejkratší. To totiž máme jen matematiku, angličtinu a učím se sám. Matematická rozcvička byla tentokrát trochu jiná, protože jsme místo otázek dostali rovnou odpovědi a otázky jsme museli vymyslet sami. Páťáci pak zkoumali vlastnosti čtyřúhelníků, například úhlopříčku nebo obsah, a čtvrťáci úspěšně počítali rovnice v různých prostředích. Všichni dnes pracovali velmi pozorně a pomalu si ani nevšimli, že náš devadesátiminutový blok skončil. Při učím se sám máme možnost dokončovat rozdělanou práci, psát papírovou kroniku, pracovat s Kokopisníkem, procvičovat si to, co nám zatím moc nejde, nebo třeba zkoumat různé matematické pomůcky. Taky je to prostor, kdy se u Agnes postupně střídáme a procházíme Kokopisník, vyhodnocujeme naše měsíční plány a domlouváme se, jak dál.

Ve středu jsme sice museli vstávat strašně brzo, ale stálo to za to. Vyjeli jsme totiž do IQlandie našimi oblíbenými žlutými autobusy. Tam jsme se rozdělili podle tříd a postupně absolvovali workshopy, které jsme si předtím vybrali. My Axolotlové jsme si odhlasovali Chemii a Alchymii. To bylo moc super! A ještě lepší bylo, že jsme si pak mohli projít expozice sami. My se tedy u toho ještě trochu zaměřili na jednoduché stroje.

Ve čtvrtek jsme se při češtině napsali náš první letošní diktát, který dopadl docela dobře. Nebo to alespoň tvrdily naše palce, při závěrečném barometru. Pak jsme se pustili do opakování slovních druhů, kde jsme využili náš materiál z minulého týdne a pohádku o Království vyjmenovaných slov jako pomůcek při vybarvování mexické lebky. V kobercovce na nás čekalo řešení, takže, když jsme si nebyli jistí, tak jsme se mohli jít samo mrknout. Pro některé z nás to bylo docela těžké, tak jsme určovali jen to nejdůležitější - podstatná jména a slovesa. A protože nám na konci hodiny zbylo ještě trochu času, procvičovali jsme různé gramatické jevy na počítačích. Juchu! V matematice jsme se krom jiného učili vymýšlet a pokládat otázky. Po obědě už nás čekala jen informatika a s ní i Emil, který se tentokrát objevil jak na počítačích, tak i na papíře.

Páteční matika nám pořádně zamotala hlavu. V rámci rozcvičky, jsme počítali obsahy různých čtverců, což sice zní jednoduše, ale některé z nás to pořádně potrápilo. Nakonec jsme si museli pomoci papírem a nůžkami a jednotlivé části sítě jsme si poskládali dohromady. Krom toho jsme se naučili, že i když máme rozdílné názory, není třeba na sebe zvyšovat hlas, ale je potřeba hledat řešení společně. V češtině jsme hledali slova příbuzná ke slovu hra. Schválně, kolik jich dokážete najít vy, my dokázali popsat celou tabuli. Pak už jsme se pustili do práce v učebnici, kterou jsme ale krásně stihli. Po obědě jsme si po dlouhé době četli s Pandami a pak sami. Mezitím jsme ale ještě stihli domluvit se na podrobnostech na následující Týden laskavosti. Už se moc těšíme!19 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page