top of page

I podzim může být nádherný!

Krásné počasí nás uvítalo do nového týdne, a my jsme se hned v pondělí vypravili na výlet. Nejprve jsme si zajeli vlakem do Podbaby a vydali se prozkoumat starou čistírnu odpadních vod v Bubenči, národní kulturní památku z počátku dvacátého století. Je to tajemná, trochu strašidelná, krásně postavená stavba z větší části ukrytá v podzemí. Pochopili jsme zde, proč a jak se čistila voda tenkrát, ale i to, jak se čistí v současnosti. Viděli jsme krásné parní stroje i obří kotelnu. Největším zážitkem určitě ale byly usazovací stoky. Po jedné jsme se projeli na voru a druhou dlouhou jsme se proběhli. Na stěnách i na dně kulaté úzké chodby byla voda, tak jsme se trochu báli.., nad námi jen občas probliklo trochu světla z malých kulatých otvorů.

Ve středu jsme přemýšleli, nejprve spolu v Kokošce a pak i na výstavě Zachraň jídlo nad tím, jak bychom mohli omezit plýtvání jídlem my, jednotlivci. Překvapilo nás, že polovina z vyhozeného jídla se vyhodí v domácnostech, a to bychom určitě ovlivnit mohli. Zkoušeli jsme si vymyslet recepty na jídla ze surovin, které bychom doma možná vyhodili. Dozvěděli jsme se, jak dlouhou cestu k nám na stůl urazí některé potraviny a kolik se na jejich vypěstování a dopravu k nám spotřebuje energie a vyprodukuje skleníkových plynů. Nádherný byl robot z obalů potravin i autíčková dráha, kde bylo naším úkolem projet cestu od pěstitele, chovatele přes zpracování až k nám na stůl. Paní průvodkyně nás moc chválila za to, kolik toho víme, i za to, že jsme se pěkně chovali!

Výstava se konala v Žižkovském Atriu, na střeše tam mají jedno ze záhadných mimin bez obličeje, a tak, když jsme šli kousek od Žižkovského vysílače, rozhodli jsme se spočítat mimina zblízka, a když už jsme tam byli, tak se i rozhlédnout z výšky do všech stran. Bylo jasno, viděli jsme celou Prahu i hory v dálce, nadšení, nádhera! Vidím město veliké, jak nám to hezky navazuje na další téma!

Ve škole jsme se pak učili třídit živočichy, četli a vyprávěli jsme si o tom, proč zvířata vymírají, jak se tomu můžeme snažit nepomáhat, či dokonce trochu bránit. Menší prezentovali své plakáty, starší se zamýšleli nad texty pomocí metody kritického myšlení INSERT a o svých zjištěních pak všechny informovali.

A jako vždy, psali jsme v češtině, počítali v matematice. Mladší třeba vymýšleli pro spolužáky slovní úlohy, starší se prokousávali v češtině zdvojenými souhláskami na rozhraní předpon a přípon, snažili se správně napsat přídavná jména končící na ský a ští a trochu bědovali.. Při matematice ale zabodovali a dokázali ve dvojicích objevit pravidlo, díky kterému dokážou velmi rychle najít součet všech všech trojciferných čísel složených jen ze dvou číslic. Taky jsme se společně domluvili na tom, kdy a jak budeme používat naše mobilní telefony.

Příští týden se uvidíme jen dva dny a pak hurá na podzimní prázdniny!
18 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak jsme se ještě naposledy učili

V pondělí jsme si po společném kruhu popovídali nad domácími úkoly a v pátek jsme se pak s našimi posledními úkoly předprázdninově rozloučili. Četli jsme letáčky o našich ztracených zvířátkách, hledat

Comments


bottom of page