top of page

Hurá, brzy budou Vánoce!

V pondělí nás v Kokošce čekalo velké překvapení. Nádherný vánoční stromeček. Ještě že jsme s sebou měli ozdobičky! Máme také betlém a větvičky ve váze a malý adventní věneček a hodně světýlek. Až z toho oči přechází!

Tento týden jsme se znovu vrhli do středověkého života. V pondělí děti ve skupinkách zkoumaly, jak žily jednotlivé skupiny obyvatel. Změnily se v mnichy, šlechtice, venkovany i krále. Na základě informací z textu i na základě svého bádání, vymyslely týdenní rozvrh činností, secvičily pantomimu, podle které ostatní hádali, o koho se jedná, nakreslily obrázky, jak se lidé oblékali a co jedli.

V úterý ráno se děti v mladší třídě rozhodly vánočně uklidit. Začaly uklízením skříňky, přerovnaly do pořadačů papíry, ořezaly pastelky, srovnaly hry, a tak se jim to zalíbilo, že dokonce utřely lavice, umyly okna a vysály koberec. A když už jsme to měli ve třídě tak krásné, vzali jsme si orfovy nástroje, kytaru a zazpívali jsme si všechny koledy, na které jsme si vzpomněli.

Zpívali jsme ale i s velkými nejprve písničky k vyjmenovaným slovům po B o bydlení a po L o mlynářce s lysou hlavou. A jako vždy oblíbený Okoř.

Krásný byl i středeční výlet za pražskými památkami s opravdickým průvodcem, který nás provedl historií od Prašné brány, Celetnou ulicí, přes Ungelt, okolo Karolina a Stavovského divadla, přes Havelský trh, tajemnými průchody až na Staroměstské náměstí, kde byl krásný strom a koně..,Pařížskou ulicí s krásnými domy, kolem židovských synagog. Největší zážitek byl ale u obchodu s bonbóny. Naši Kokošáci v té velké zimě a při tom velkém putování vypadali tak zoufale a zuboženě, že když se jim nosy nalepily na výlohu, vyšel ven pán s obřím pytlem želé bonbónů a všechny nás podaroval. To nám zajistilo dobrou náladu a energii na další hodinu putování. To byla ale paráda!

Tento týden jsme si doplnili naše mapy pokroku o pár dalších samolepek. Druháci se v češtině učili abecedu, opakovali psaní ů,ú,u a začali doplňovat i, y do slov s tvrdými a měkkými souhláskami, třeťáci bojovali statečně s vyjmenovanými slovy po B a nejstarší se snažili pochopit pravidla v psaní předpon s a z, aby zjistili, že v mnoha případech se jedná o ustálené případy pravidlům se vymykající.

V matematice mladší třída zakreslovala obrazce do čtverečkové sítě podle zadání. Například udělej bod A, z bodu A udělej dva kroky doprava a tři nahoru, udělej bod B…. Povedlo se nám tak nakreslit i jablíčko! Pak jsme se naučili poznat sudá a lichá čísla. Také jsme se učili psát zápisy slovních úloh, i ty složitější typu tři krát více, méně než.... do pohádkové násobilky, aby si v něm děti mohly samostatně pokračovat. Velcí počítali úlohy v kapitole Dělitelnost, hádanku Magický čtverec a zopakovali si indické násobení, díky kterému jsme si uvědomili, že si musíme výpočty překontrolovat, abychom se vyhnuli chybám z nepozornosti. No a nakousli jsme prostorová tělesa, zahráli si sovu a Lucka nás seznámila s kosokoulí. To byla ale sranda!

V pátek jsme si hodně vyprávěli, četli jsme si hororový příběh Velkolepý vstup a přemýšleli jsme, co vlastně popisuje, až jsme nakonec přišli na to, že to není horor, ale popis pocitů miminka při narození. Než jsme to ale odhalili, stačili jsme si povyprávět naše sny i noční můry. Ukázali jsme si také své rozečtené knihy a povyprávěli si o nich, no a pak už byl čas někam si zalézt a číst si… Jo a nesmíme zapomenout na skvělé představení Aďi a Lindy, bylo prostě úžasné!

11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak jsme se ještě naposledy učili

V pondělí jsme si po společném kruhu popovídali nad domácími úkoly a v pátek jsme se pak s našimi posledními úkoly předprázdninově rozloučili. Četli jsme letáčky o našich ztracených zvířátkách, hledat

コメント


bottom of page