top of page

5.+6. třída Didaktikon + Rande s fyzikou II

Návštěva Didaktikonu 5+6

24.4.

V úterý jsme se vypravili na workshopy Karlovy univerzity, abychom nasáli trochu věděckého bádání. Moc děkuji za včasné příchody na sraz! Po počátečním šoku (bylo nás v Didaktikonu opravdu hodně, dorazily i další školy se staršími žáky), jsme se rozdělili do skupinek a absolvovali Fyziku všemi smysly. Viděli jsme pokusy s tekutým dusíkem a co se děje, jsou-li některé předměty vychlazené až na -200°C. Někteří si do tekutého dusíku ponořili na chviličku i prst! Pak jsme se zase ohřáli. Plameny na dlani chtěl mít každý :-) Věnovali jsme se také světlu, jeho rozkladu, vlastnostem, polarizaci, infračervenému záření. Bylo toho opravdu hodně. Po svačině jsme se pak vydali Po stopách zločinu. Karolína s Prokopem se ujali role policejních techniků a ohledávali místo činu, odebírali vzorky. Pak jsme všichni společně ještě pronikly do tajů daktyloskopie a izolovali svou vlastní DNA. (I když to už jsme znali z vyučování, a tak to pro nás byla, narozdíl od ostatních žáků z jiných škol, docela hračka.) Bylo to zcela vyčerpávající dopoledne plné nových informací a zážitků. Museli jsme se proto cestou zpět do Kokošky osvěžit zmrzlinou ;-)

Moc děkuji všem z 5+6 za zodpovědné chování, výborné dotazy, aktivitu a snahu o hledání odpovědí na otázky, které na workshopech dostávaly. Pro mě to byl díky dětem skvělý zážitek.


RANDE S FYZIKOU II

25.4.

Ve středu nás čekalo další kolo fyziky. Po prvním rande, kdy jsme se s fyzikou vzájemně poznávali, měřili, vážili, zkoumali, jsme se vší silou vrhli na jednoduché stroje. Nezapomněli jsme ani na Isaaca Newtona a gravitaci. Ráno jsme si na kruhu zopakovali návštěvu Didaktikonu a pak jsme se ve skupinách vrhli na plnění záludných úkolů. Cílem bylo zkonstruovat jednoduché stroje - páku, nakloněnou rovinu, kladku a kolo. Snažili jsme se o pochopení jejich principu a stroje popsat. Všechny skupiny zvládly úkoly s přehledem zkušených fyziků. A tak jsme se mohli pustit do boje s fyzikálními silami. V naší třídě vznikla “Pevnost Boyard” plná výzev. Tři družstva, devět úkolů. S využitím páky, kola na hřídeli, nakloněné roviny a dalších strojů jsme poměřili naše síly. Venku jsme se pak měřili se silou gravitační. Zkoumali jsme, zda dopadají na zem všechny předměty stejnou rychlostí, odpor vzduchu, tření. Po obědě nás čekal příběh o Isaacu Newtonovi a nakonec jsme ověřovali jeho zákony s pomocí Hot Wheels aut.

Ve čtvrtek jsme pak v Přírodě vše ještě shrnuli, zapsali, zopakovali, procvičili. Poměřili jsme sílu se “siloměrem” a mezi sebou navzájem. Dokonce jsme s využitím páky a kola na hřídeli z posledních sil otevřeli plechovku s kompotem na svačinu! Byl to opravdu “silný” zážitek :-)10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page